Tím se celý proces z pohledu vlastníka kulturní památky zesložití a znepřehlední. Stavební úřady budou rozhodovat o všem, co je součástí stavby, tedy i o způsobu restaurování vnitřních omítek. „A pokud úředník do třiceti dní nerozhodne, počítač za něj automaticky vygeneruje souhlasné povolení bez jakýchkoliv podmínek. No to je sen každého investora, který si chce v renesančním domě postavit hotel s bazénem,“ upozorňuje Martin Kadrman, viceprezident ASORKD.
Stejně jako ostatní odborné organizace, i památková asociace upozorňuje nejen na chaos, který v případě přijetí zákona nastane, ale zejména na podivné pozadí jeho vzniku. Přípravu nového zákona MMR z dosud nezveřejněných důvodů zadalo Hospodářské komoře ČR. Legislativně ji připravil tým Františka Korbela, dlouholetého náměstka ministrů spravedlnosti (2007-2013), který je dnes partnerem jedné z největších pražských advokátních kanceláří HAVEL & PARTNERS. „Pokud rezortní úředníci nově nepřipravují novely a zákony a zadávají tuto práci externím subjektům, nevím, na co je tam máme. Ctrl C a Ctrl V umí na hlavičkový ministerský papír udělat opravdu každý. Děsí mne jen myšlenka, kdo všechno v této zemi může připravit zákon podle svých představ a ještě za to dostane zaplaceno“, dodal Kadrman.
Proti věcnému záměru nového stavebního zákona se nedávno vymezili akademici, Mezinárodní komitét ICOMOS spolupracující s UNESCO nebo Svaz měst a obcí ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV