Měnovou politiku v Česku řídí centrální banka, kde je rozhodujícím orgánem bankovní rada. Ta má sedm členů, kteří hlasují o nastavení sazeb případně o dalších nástrojích, které mají primárně ovlivnit výši inflace v ekonomice. Základem pro jejich rozhodování je (a je to tak i prezentováno) pravidelná prognostická zpráva o vývoji inflace, kterou analytická sekce připravují jednou za 3 měsíce.
Tento vrcholový dokument sleduje vše kolem inflace a zpracovává informace od úvěrů do zemědělství, přes kurz dolaru, cenu uhlí či marže podniků. K těmto a dalším datům se odhadne „nejlepší“ předpokládaný vývoj a potom se všechny tyto informace po vzoru pejska a kočičky smíchají. Ano, vstupem do našeho „odhadovací“ modelu je samozřejmě plno dalších odhadů! Výsledkem je prognóza inflace od několika čtvrtletí až po roky dopředu. Analýza je nejen prezentována jako hlavní vstup pro rozhodování členů rady, ale je tak i publikována a člověk už nenajde žádné další alternativní pohledy či popis nevýhod modelu, jeho skrytých vad či jeho minulé úspěšnosti. A to nemluvím o mnoha temných zákoutích výpočtu samotné inflace resp. indexu CPI.
Překvapivě se členové rady málokdy postaví proti tomuto dogmatu. Nestává se náhodou, že by tento náš CML někdy „trochu“ ustřelil? Není nic lehčího než srovnat prognózovanou inflaci se skutečnou. Abychom nebyli příliš přísní, nepodíváme se na skutečnou inflaci oproti prognózované s odstupem třeba jednoho roku, ale pouze na nejbližší odhad a tedy na čísla pro příští čtvrtletí tj. maximálně na období 4 měsíce od publikace prognózy. Každému je jasné, že zde odchylka nemůže být větší jak plus mínus desetinka procenta, protože je to krátká doba na to se výrazněji v odhadu splést a model má veškeré informace, co lze jen použít. Samotný model prognózuje data dokonce až skoro do dvou let vzdálené budoucnosti. Ve prospěch modelu hraje navíc i to, že údaje za inflaci se vyhlazují průměrem pro každé dané čtvrtletí.
Výsledkem je graf, kde je vidět trajektorie vývoje inflace po čtvrtletích a prognózované inflace na nejbližší dvě čtvrtletí (z toho první čtvrtletí je už většinou při vydání zprávy o inflaci v polovině). Očekával bych pak graf inflace s malinkými ocásky. Bohužel vznikla pěkně rozložitá stonožka.
Vývoj inflace s příslušnými prognózami ČNB na nejbližší dvě čtvrtletí

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV