Zpracovatelský průmysl byl v únoru i nadále podporován robustním nárůstem objemu výroby, ačkoliv o něco menším než v předchozím měsíci. Velká zákaznická poptávka v tuzemsku i zahraničí táhne současnou expanzi. Stále pokračuje zhoršování situace v dodavatelském řetězci, což se promítá do vyšších cen vstupů. Průzkum poukazuje na fakt, že vyšší náklady byly převážně převedeny na koncové zákazníky. Ceny výstupů vzrostly nejrychleji od dubna 2011.
Výrobní zásoby rostly výrazně pomaleji kvůli zmíněným nedostatkům v dodavatelském řetězci a vyšším cenám vstupů. Nábory nových pracovníků v únoru zpomalily, jelikož firmy nenacházejí zručné zaměstnance. Podnikatelská důvěra poklesla, ale stále se nachází na vysokých hodnotách. Z průzkumu vyplývá, že firmy pokračují v plánování investic, což je zásadní pro udržení budoucí konkurenceschopnosti.
Český PMI se drží nad hranicí 50 bodů již devatenáctým měsícem v řadě. PMI klesl v Maďarsku, Polsku, Německu i v celé eurozóně. Česká republika tak uzavřela sérii korekcí PMI v Evropě, jejichž hodnoty neodpovídaly makroekonomickým fundamentům. České PMI naznačuje pokračování nadprůměrného růstu české ekonomiky. Pro tento rok odhadujeme průměrný růst HDP na 3,3 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV