Odliv důchodů z přímých investic v květnu činil 26,5 mld. Kč, z toho dividendy z přímých investic dosáhly 17,2 mld. Kč (o 14 mld. více než v dubnu). Podle nás bude odliv dividend jedním z faktorů, který bude nadále brzdit posilování koruny. V našem odhadu počítáme s přebytkem běžného účtu za celý rok 2018, který dosáhne 30 mld. Kč, tedy o 24 mld. méně než loni.
Růst amerických maloobchodních tržeb v červnu dosáhl 0,5 % m/m, což odpovídá odhadu trhu. Předchozí hodnota byla výrazně revidována nahoru na 1,3 % m/m. Dařilo se prodeji aut i farmaceutického zboží. Výrazně se do růstu promítly i vyšší ceny benzinu. Maloobchodu se v druhém čtvrtletí dařilo a naznačuje tak, že spotřeba výrazně podpoří růst HDP.
V úterý bude ve středu pozornosti šéf Fedu J. Powell, který podá zprávu o stavu ekonomiky bankovnímu výboru Kongresu. Poslední data potvrdila akumulaci inflačních tlaků, byť o něco pomaleji, než se zdálo na začátku roku. To vytváří nejistotu ohledně prosincového zvýšení úrokových sazeb. J. Powell je podle posledních vyjádření optimistický ohledně současné ekonomické situace, ale je zřejmé, že Kongres bude varovat před následky eskalace obchodních válek. Neméně důležité bude jeho názor na zplošťování výnosové křivky a jejímu potenciálnímu převrácení (tzv. „inverted yield curve“), což by signalizovalo blížící recesi. Tým RBI odhaduje ještě dvoje zvýšení sazeb v tomto roce. Jedno ve třetím čtvrtletí a druhé v prosinci.
V úterý vyjde také americká statistika průmyslové výroby za červen, která podle odhadu trhu vzroste o 0,5 % meziměsíčně díky obnovené produkci motorových vozidel. Dobrý výsledek průmyslu naznačuje i ISM ve výrobě. Dozvíme se také, jestli cla na hliník a ocel pomohly americkému průmyslu, či nikoliv.
Ve středu se trh opět zaměří na Fed, jelikož vyjde záznam z červnového měnověpolitického jednání. Stále velká debata se vede, do jaké míry je trh práce vyčerpaný. Někteří členové Fedu se domnívají, že je prostor pro jeho další utažení, což potvrdila poslední zpráva zaměstnanosti z června. Hodnocení dopadu posledních cel k dispozici nebude, jelikož dotazníkové šetření bylo uzavřeno 10. června, tedy před posledním kolem celních opatření. Na hodnocení si budeme muset počkat až do září.
Týden chudý na statistiky ve čtvrtek uzavře předstihový indikátor Philadelphia Fed ve výrobě za červenec, který minulý měsíc zaznamenal nenadálý pád. V červenci by měl ale povyrůst na 21,5 b. a zkorigovat tak svůj propad. Poslední kolo zavedených cel nebude v indexu ještě reflektováno, jelikož většina odpovědí přišla před 10. červencem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV