Zvýšení objemu výroby bylo způsobeno převážně tuzemskými zakázkami. Naopak růst exportních zakázek stejně jako minulý měsíc poklesl. To je v souladu s naší prognózou, která říká, že vývoz tento rok zpomalí a přispěje tak méně k růstu HDP.
Tempo tvorby pracovních míst se snížilo v souvislosti s oslabením tlaku na výrobní kapacity, podobně jako minulý měsíc. Růst cen vstupu zpomalil, ale stále je výrazný kvůli omezeným kapacitám dodavatelů a nedostatku materiálů. Výrobci se tak snaží vytvořit si rezervní zásoby, což povede k dalšímu výraznému zvýšení cen vstupů a s odstupem času i k růstu cen výstupů, který se promítne do spotřebitelské inflace. Firmy jsou nadále velice optimistické ohledně budoucího vývoje, ale jejich optimismus se vytrvale snižuje.
Český PMI se drží nad hranicí 50 bodů již dvacátým druhým měsícem v řadě. Index klesl v Německu, Polsku a v celé eurozóně. Naopak Maďarsko zaznamenalo nárůst. Podle dat dochází k čím dál větší synchronizaci českého PMI s německým a PMI eurozóny. Nicméně český index ve výrobě nadále naznačuje pokračování nadprůměrného růstu české ekonomiky. Pro tento rok odhadujeme průměrný růst HDP na 3,5 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV