Milan Knížák: Umění není pro všechny

29.03.2021 18:08 | Zprávy

Stále přemýšlím o funkci umění, o jeho potřebnosti či zbytečnosti, o potřebě či zbytečnosti elitnosti v něm, také zda je nutné si přítomnost umění nějak zasloužit a z toho všeho vyvěrající další otázky a pochybnosti.

Milan Knížák: Umění není pro všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Nemohu říci, že by si mi veškerá současná umělecká produkce nelíbila, jen jí nedůvěřuji, navíc kategorie líbení či nelíbení, i když ji nepodceňuji (to v žádném případě), mi teď nějak nedostačuje. Nevím zda přemíra toho co lidé nazývají uměním, není na závadu.

Přeměna velké části umělecké produkce na zábavu, ve velké části na tzv. lidovou zábavu, stírá z umění magii, tajemnost, elitnost, atp. atp. atp. atp. atp. a plní roli spotřebního zboží. Asi bychom měli umění tajit, schovávat, znepřístupňovat ho, a ne nabízet, inzerovat, nutit...

Zakázat divadla a zatajit galerie. Uzavřít koncertní sály, zrušit kina, nevydávat knihy. Tohle všechno jsem hlásal na začátku šedesátých let v dávném minulém století, ale asi z jiných důvodů. Možná však, že už to viselo ve vzduchu, ten vzduch však nebyl ještě příhodný, ještě nedozrál. Teď přezrál.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Století bílé vrány

15:57 Zbyněk Fiala: Století bílé vrány

Bývalý americký prezident Jimmy Carter zkoušel vnést do politiky lidský rozměr a odpovědnost vůči př…