„Značnou oporou moci a finanční hegemonie Washingtonu je status amerického dolaru coby světové rezervní měny. Rusko a Čína jsou na obranu své suverenity pomalé, ba nedbalé, když šanci podlomit tento pilíř moci Washingtonu nechávají ležet ladem. Například jednání BRICS, jak zrušit dolarový platební systém, se od slov ke skutkům posouvá jen mizivě. Rusko za zemní plyn nežádá platby v rublech dokonce ani po evropských loutkových státech Washingtonu,“ vysvětluje znovu a znovu, leč zatím bezvýsledně, ekonom dr. Paul Craig Roberts.
„Čína svých šancí, jak destabilizovat Washington, nevyužívá o nic efektivněji. Je veřejným tajemstvím, které jsme s Davem Kranzlerem doložili opakovaně, že Federální rezervní systém úkoluje své agenty na trzích zlata, aby jeho cenu sráželi dolů, a drželi tak nad vodou hodnotu dolaru.“ Činí tak i prostřednictvím enormní masy ničím nekrytých „obchodů na krátko“ („naked shorts“).
„Předností této taktiky se však mohou chopit Čína nebo Rusko či oba najednou,“ pokud „všechny ´naked shorts´ skoupí“ – a místo hotovostního vyrovnání budou žádat samotná aktiva. Ta „není s to dodat New York Comex ani londýnský trh, takže se celý systém sesype. Následky pro celý západní finanční systém budou katastrofální.“ Až na dřeň obnaží i „zkorumpovanost západních finančních institucí“.
„Čína je s to zasadit i smrtelnější úder.“ Ve vhodný okamžik totiž může „své státní pokladniční poukázky Spojených států za víc než tisíc miliard dolarů, resp. všechny své tituly u finančních institucí Spojených států vhrnout na trh. Federální rezervní systém a státní pokladna USA by se pak ceny svých finančních instrumentů asi pokusily stabilizovat nákupem dluhopisů. Takto generované peníze by však vyvolaly nervozitu kolem hodnoty dolaru“. A právě „v tu chvíli může Čína své pohledávky za více než tisíc miliard dolarů vrhnout na devizový trh. Federální rezervní systém cizí měny, za něž by dolary nakoupil, tisknout není s to. S kolapsem své hodnoty by dolar skončil i jako světová rezervní měna. Spojené státy by rozšířily okruh zemí, nemající čím uhradit své dovozy.“
„Washington by sice mohl přimět Japonsko a Evropskou centrální banku, aby mu jeny a eura, za něž devalvované dolary nakoupí, natiskly. To by však s dolarem stáhlo zřejmě dolů i jen a euro.“ Způsobilo „dezerci k čínské a ruské měně“, ergo i „zánik finanční hegemonie Západu“.
Jsou to však právě „ruské a čínské skrupule“, co Washingtonu ponechává volné ruce k akcím proti oběma zemím. Typu „tisíců operativců nevládních organizací, vyslaných do ulic Moskvy protestovat proti ´Putinově válce proti Ukrajině´. Rusko těm, kdo reprezentují cizí zájmy, pošetile toleruje skupování svých médií, a ta pak před ruským publikem Putina a ruskou vládu soustavně denuncují. Prodalo Rusko svou duši a média za dolary? Dalo snad Rusko do frcu pár oligarchů za švýcarská a londýnská bankovní depozita?“
Fakt, že „ruská a čínská vláda na hrozbu, jíž suverenitu jejich zemí vystavují neokonzervativní nároky americké hegemonie ve světě, zatím nejsou s to adekvátně reagovat, zvyšuje riziko jaderné války. Proberou-li se Rusko a Čína příliš pozdě, dostanou na vybranou jen mezi válkou a hegemonií Washingtonu.“ Právě proto však, že „invaze a okupace Ruska a Číny Spojenými státy a NATO se reálným možnostem vymyká, by to byla válka jaderná“.
Má-li se katastrofě, hrozící sežehnout vše živé, „předejít, vlády Ruska a Číny musí co nejdřív dospět k mnohem realističtějšímu pohledu na zlo, pocházející ze Spojených států, změněných Washingtonem v nejhorší teroristický stát světa“.
„Rusko, Čínu a zbytek světa možná zachrání americký ekonomický kolaps. Medián reálných rodinných příjmů klesá dlouhodobě. Univerzity chrlí absolventy s diplomem a obrovským dluhem, zato však bez šance najít práci.“ Trhem dluhopisů i akcií „manipuluje záplava peněz z Fedu, ´Tým na ochranu před strmým pádem´ a korporace, skupující své vlastní akcie. Dolar drží nad vodou tradice, úzus a měnové swapy.“
„Americký domeček z karet drží pohromadě jen díky benevolenci světa vůči gigantické korupci a dezinformaci i penězům ze zmanipulovaného systému, ukájejícím chamtivost.“
„Rusko a Čína jsou s to ten domeček z karet strhnout, jen co se v jedné či obou zemích najde vedení, které to dokáže", uzavírá Roberts.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Milan Rokytka - profil