Mirko Raduševič: Druhá světová válka a diskuze historiků

12.05.2018 19:45 | Zprávy

Níže napsané je spíše pro mladší generaci, která již není tolik informovaná o událostech provázející druhou světovou válku, o které se stále méně a méně píše a hovoří. Spíše se připomínají její poslední okamžiky. Připomeňme si bitvu u Stalingradu (dnes Volgograd), na které se historici ruští i západní shodují, že měla rozhodující vliv na výsledek války.

Mirko Raduševič: Druhá světová válka a diskuze historiků
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Panorama bitvy o Stalingrad

V únoru tomu bylo 75 let, kdy 6.armáda Wermachtu u Stalingradu kapitulovala u průmyslového města na Volze, jehož název měl symbolický významný pro obě proti sobě bojující strany. Skutečný význam mělo město v tom, že případným vítězstvím německé armády pod vedením generála Friedricha Pauluse by se otevřela cesta dále na východ, zejména k ropným polím v okolí Kavkazu. Bylo to rok po napadení SSSR a Hitler tvrdil, že „Rusové jsou na pokraji svých sil.“ Vojákům Wermachtu se skutečně dařilo a obsadili skoro polovinu města. Nicméně Rudá armáda začala Němce obkličovat. Ti zde měli zhruba tři sta tisícovou armádu. Hitler vydal rozkaz neustupovat a totéž nařízení přišlo pro bránící se armádu od Stalina. Vznikl válečný kotel a navíc teplota vzduchu spadla pod minus třicet. Zásobování německé armády začalo váznout, a přesto generál Paulus odmítal se vzdát. Naopak vydává prohlášení k výročí Hitlerova převzetí moci: „6. armáda zdraví svého vůdce. Prapor s hákovým křížem stále vlaje nad Stalingradem. Náš boj je příkladem všem generacím, že se i v nejtěžší situaci nesmí kapitulovat.“ 31.ledna Rudá armáda pronikla do německého štábu a zajala generála Pauluse.

Významná bitva měla ale neuvěřitelnou krvavou daň: více než půl milionů na ruské straně a údaje o ztrátách Němců se pohybují mezi 150 až 250 tisíci. Do roku 1956 se do Německa z bitvy navrátilo pouhých šest tisíc lidí, mezi nimi i generál Paulus. Byl svědkem u obžaloby v norimberském procesu a vrátil se ze zajetí v roce1953 do NDR. Působil zde jako ředitel vědecké instituce pro výzkum válečných dějin a vyučoval vojenské umění na Vysoké policejní škole v Drážďanech, v roce 1957 zemřel.

Poválečný pohled

Torsten Diedrichs, historik z Centra válečných a společenských věd při Bundeshweru u Potsdami, který je mimo jiné autorem biografie generála Pauluse (Paulus - trauma od Stalingradu: Úplná biografie – vyšlo česky). V této knize její autor tvrdí: „Na bitvu u Stalingradu se v padesátých letech dívali, jako bitvu dvou diktátorů, kteří v bitvě obětovali tisíce lidí.“

Dnes je tento pohled zcela jiný, což podtrhuje historik Jochen Hellbeck ( původem Němec a působící na americké Rutgers University, ) zabývající se touto bitvou,Stalingrad protokoly který na toto téma poznamenává, že uvedený názor, který se soustřeďuje na dva diktátory, by také mohl vést ke ztotožňování obou politických systémů a chování obou národů, když se přitom nejedná o totéž. „Němci vedli agresivní válku, zatímco pro Rusy to byl osvobozenecký boj proti fašismu,“ zdůrazňuje Hellbeck.

Do jaké míry byli sovětští lidé motivovaní s takovou odevzdaností bojovat, a to navíc, když mnozí věděli, že Stalinovi se nemá odporovat, neboť hrozí smrt? Historik Hellbeck na tuto diskutabilní otázku odpovídá: „Byli to komunističtí komisaři Rudé armády, kteří lidi mobilizovali a posílali je do bitvy proti fašistům. Bylo to bráno jako láska k vlasti.“

V německých materiálech, ze kterých citujeme (viz) oba historiky, se uvádí připomínka Torstena Diedrichse k americkému kolegovi s tím, že v knize „The Stalingrad Protocols“ dává prostor svědectví 250 lidem, jak Rusům, tak i Němcům, kteří vypovídali sice historikům, ale v době triumfu Rudé armády, což mohlo ovlivnit, že nebyl dán prostor k popsání slabostí a pochybení. Tím je míněno, že sovětští lidé nebojovali jako hrdinové proti fašistům, ale byl to boj ze strachu před odplatou Stalina. Podle Diedrichse by se měla historie o Stalingradu znovu přepsat. Proti tomu se rozhodně Hellbeck staví a myslí si, že všechna svědectví rozšiřují pohled německé interpretace bitvy u Stalingradu. „Rozhodně šlo o přepadení, okupaci a porážku,“ říká Jochen Hellbeck, s čímž německý historik souhlasí.

Hellbeck ve Stalingradských protokolech uvádí výpověď brigádního komisaře Vasiljeva: „Bylo by považováno za hanbu, kdyby komunista nevedl jako první vojáky do boje." Historik k tomu poznamenává, že bitvou u Stalingradu zde počet členů komunistické strany vzrostl od srpna do října 1942 z 28.500 na 53.500 a že Rudá armáda byla politicky a morálně nadřazená nacistické armádě. To komentuje příznačně německý časopis Der Spiegel. „Rudá armáda byla politickou armádou.“

Kniha amerického historika „The Stalingrad Protocols“ (viz ) vznikala v roce 2009 na podkladě dosud neznámých historických pramenů, které ležely desítky let do roku 2008 uzamčené v ruských archivech. Hellbeck tyto materiály analyzoval společně s ruskými historiky a kniha vyšla v roce 2012.

Jeden fakt je pro všechny historiky dnes nepopiratelný, že bitva u Stalingradu měla morální důsledky pro vývoj v druhé světové války. Pro Rudou armádu se vítězství stalo neskutečným triumfem, který představoval velkou naději na konečné vítězství. Pro Němce to byl šok a vymazání mýtu o neporazitelnosti Hitlerovy armády.

Co rovněž znamená válka

Server The Independent , když uvádí recenzi k Hellbeckově knize, vybírá z ní: „Velitel Vasilij Zajcev byl předním ostřelovačem a tvrdí, že zastřelil 242 Němců. Často přichází vzpomínky a paměť má velmi nepříjemný dopad. To říká v době, kdy ještě post-traumatická stresová porucha nebyla vynalezena. Nervově dnes není v pořádku a třese se. Mnozí bojovníci od Stalingradu spáchali později sebevraždu.“

Mirko Raduševič

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Rudá Fialova záře

9:23 Vladimír Ustyanovič: Rudá Fialova záře

Sledování nedělní Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima NEWS s premiérem Petrem Fialou mě vr…