Mirko Raduševič: Názor k Philipu Rothovi

24.05.2018 19:07 | Zprávy

Když včera zemřel Philip Roth, objevila se řada článků vzpomínajících, že to byl on, kdo jako jeden z prvních slavných spisovatelů seznámil Západ se současnou českou literaturou, která se nesměla během let normalizace u nás vydávat.

Mirko Raduševič: Názor k Philipu Rothovi
Foto: pixabay.com
Popisek: Smuteční kytice - ilustrační foto

Seznámil Západ jak s Kunderou, s Ivanem Klímou i dalším, ať rozhovory vedenými v prestižních periodicích nebo přímo také tím, že založil vydavatelství, které se soustředilo na publikování východoevropských autorů.

Těžko říci, jak k tomu Philip Roth dospěl a navíc laik v oblasti literární historie a teorie může jen odhadovat z přečtených článků motivy Rothova rozhodnutí. Dovoluji si názor, že rozhodně to zapříčinila skutečnost, že Roth byl především homo politicus. To, že se začal zajímat o východoevropskou literaturu, stejně jako ostatní západní intelektuálové, bylo způsobeno především politickou situací a útlakem spisovatelů u nás. Nikoli tedy prvotně literárními kvalitami. Přiznejme si, že ty byly objevovány až druhé linii. Lze usuzovat také z toho, že po roce 1989 Philip Roth toto své vydavatelství zavřel.

Podobným důkazem je jeho rozhovor v The New York Times se spisovatelem Ivanem Klímou, když se ho mimoděk ptá: „Co se stane s vaším psaním - a s morálními hodnotami, které jsou v tvorbě obsaženy - po odstranění systému?“ Jak ze strany Rotha předvídavé. Dá se říci, že s Rothovým zavřením vydavatelství se zavírá také prestiž a známost československé literatury na Západě. Philip Roth byl významnou spojnicí české literatury a Západu. Nyní zaniká i toto literární spojenectví.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Století bílé vrány

15:57 Zbyněk Fiala: Století bílé vrány

Bývalý americký prezident Jimmy Carter zkoušel vnést do politiky lidský rozměr a odpovědnost vůči př…