Miroslav Macek: Blíží další studená válka, tentokrát s Čínou

21.04.2022 11:10 | Glosa

Čtvrteční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Blíží další studená válka, tentokrát s Čínou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Copak na ta tvrdá data říkají fanatičtí zastánci očkování?
Počet nakažených covidem 19 na 100.000 obyvatel ve skupině v týdnu od 11. 4. 22 do 17. 4. 22:
Neočkovaní: 4759
Plně očkovaní: 4620
S posilující dávkou: 9127

***

Spojené státy přestaly naléhat na Saúdskou Arábii, aby dodala na trh, který utrpěl konfliktem na Ukrajině, více ropy.
Čína a Šalomounovy ostrovy spolu podepsaly bezpečnostní smlouvu, což si ovšem dovolily hodně, takže tam ihned vyrazila americká delegace (včetně zástupců Pentagonu) na „konsultace“. Na tiskové konferenci oznámil mluvčí Price, že „politikou Spojených států v této oblasti je ujistit zdejší země, že spojenectví s Washingtonem jim přinese, na rozdíl od spojenectví s Čínou nebo jinými zeměmi, výhody.“
Spouští se nová železná opona a blíží další studená válka, tentokrát s Čínou v hlavní roli nepřítele, ostatně o americké snaze o udržení hegemonie a novém uspořádání světa píšu už týdny.

***

Komentátor Petr Holec:
Naše skutečné zásoby jsou mnohem menší, než lidem v rámci eutanazie říká vláda. Jeho vypnutí by ochromilo náš průmysl, což znamená brutální recesi. Naše ekonomika by nejspíš přešla do válečného přídělového módu. Německá vláda si nechala od skupiny nezávislých ekonomů udělat analýzu, co by to znamenalo pro Německo. A zjistili to samé, plus ztrátu 400 tisíc pracovních míst. A nechtějme radši ani vidět, co by německý plynový black out znamenal pro Česko navázané ekonomicky na Německo.

***

Editorial Global Times 19. 4. 2022

Od vypuknutí rusko - ukrajinského konfliktu uběhlo více než 50 dnů. Teplota napětí je stále na vzestupu. EU zvyšuje sankce proti Rusku a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlašuje, že Ukrajina může bojovat s Ruskem 10 let. Zřejmě tím chce sdělit, že Ukrajina to vydrží. Připojí se k tomu též Evropa?

V rozhovoru s CNN vysílaném v neděli, v němž Zelenskyj zmínil těch 10 let, zároveň požádal Západ o další zbraně, „které musí být dodány co nejrychleji“.

Je to právě neustálý přísun ekonomické a vojenské pomoci z USA a NATO, který prodlužuje vojenský konflikt a povzbuzuje Ukrajinu k desetileté válce. Ale to je jen iluze. Jak dlouho bude konflikt trvat, kolik raket může Ukrajina použít, jak dlouho země vydrží bojovat s Ruskem - to vše odvisí od toho, kolik zbraní USA a NATO Ukrajině dodá, říká Shen Yi, profesor Fudan University. „Tyto země ovšem neposkytují svoji pomoc zadarmo. Je to běh na dlouhou trať a jak jim Ukrajina zaplatí?“ ptá se Shen.

Co je však důležitější, je Evropa připravena na desetiletou válku na svém území? Pro Evropu by to mohlo být velmi krvavé desetiletí.

Navíc by Evropa, takto zatažená do války, zcela ztratila svoji obrannou autonomii a stala by se zcela závislá na americkém deštníku. Byla by konfrontována s desetiletou energetickou, potravinovou a uprchlickou krizí a inflací. Objevily by se sociální nepokoje. Unie by se dokonce mohla rozpadnout.

V neděli citoval Reuters prezidentku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, že EU připravila šesté kolo protiruských sankcí, které zasáhne banky, a to obzvláště SberBank, největší ruskou finanční instituci, a dále ruskou ropu.

Evropa však má problémy s ropou a plynem již nyní. Pokud tyto sankce nastanou, postihnou též Evropu a evropské státy to ještě více rozdělí, říká Sun Keqin, badatel Čínského Institutu současných mezinárodních vztahů.

Což je ovšem přesně to, co si Spojené státy přejí. Nehledě na zisky z prodeje zbraní, Washington navíc zesiluje svoji kontrolu nad Evropou, sjednocuje NATO, oslabuje Rusko a posiluje se k budoucímu střetu s Čínou, říká dále Sun.

K dosažení těchto cílů jsou Spojené státy ochotny nejen bojovat do poslední kapky ukrajinské krve, ale též do poslední kapky krve evropské, řekl George Galloway, britský poslanec po šest volebních období, v rozhovoru s Global Times.

Z krátkodobého hlediska možná vše úspěšně probíhá podle amerického scénáře. Ale z hlediska dlouhodobého, kam chtějí USA, ekonomická a vojenská mocnost číslo jedna, vyvést svět z této krize? Zdá se, že do nové studené války s konflikty po celém světě, říká Sun. Problém však je, dodává Sun, budou samotné USA proti světovému zmatku, který způsobí, imunní?

USA mohou sklízet krátkodobý zisk, ale z dlouhodobého hlediska to bude velká ztráta. Naštěstí Evropa stále ještě neztratila jistou střízlivost.

Evropa zvažuje embargo ruské ropy, psaly New York Times ve čtvrtek, zřejmě půjde o postupné embargo, ale časový plán bude oznámen až po druhém kole francouzských prezidentských voleb.
Německá reakce na tento návrh zákazu dovozu ruského uhlí byla ta, že Berlín potřebuje nejméně 120 dnů na to, aby se mohlo embargo uskutečnit, což je zdržovací taktika.

Evropa si nepřeje příliš dlouhou válku a rozhodně ne deset let.

„Až se současná krize začne posunovat k pragmatickému řešení, Evropa u toho nebude chybět,“ říká Shen. Je to ostatně v jejím vlastním zájmu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

11:24 Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

Převrat v listopadu roku 1989 vnímáme jako změnu totalitního komunistického režimu na demokratický, …