Meziroční inflace začínající trojkou byla přitom naposledy k vidění v říjnu 2012. Ve srovnání s prognózou ČNB byla inflace v březnu o 0,3procentního bodu vyšší.
K meziměsíčnímu růstu cen přispěly především dražší elektřina, alkohol, pohonné hmoty a některé druhy potravin jako například brambory. V březnu oproti únoru sice významně poklesly ceny dovolených, které však nedokázaly vyvážit cenový nárůst ve zmíněných oddílech.
V meziročním srovnání zůstávají i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením, které přispívají zhruba z poloviny k celkovému růstu cen. Po odmlce ve 4. čtvrtletí loňského roku však významněji do celkové inflace začínají přispívat i potraviny. Stabilní je příspěvek alkoholu a tabáku a s ohledem na silnou domácí poptávku si silnou růstovou dynamiku udržují i služby.
Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada ČNB bude ve srovnání s loňském výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. S ohledem na kumulující se protiinflační rizika ve vnějším prostředí podle mě ČNB sazby nezvýší sazby ani ve 2. čtvrtletí, a to navzdory tomu, že se v březnu inflace nacházela na horní hranici tolerančního pásma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV