Do meziměsíčního růstu spotřebitelské inflace přispívaly především výrazně dražší pohonné hmoty a zemní plyn. Oddíly doprava a bydlení s energiemi stály za meziměsíčním růstem inflace ze dvou třetin. Zbytek meziměsíčního cenového růstu obstaraly potraviny a většina dalších oddílů spotřebního koše s výjimkou oddílu rekreace a kultura kvůli tradičnímu sezonnímu poklesu cen dovolených.
V meziročním srovnání do celkové inflace v březnu opět až na výjimky přispívaly všechny oddíly spotřebního koše. Nejvíce přitom oddíl bydlení, voda, energie, paliva a to jak kvůli razantnímu růstu cen energií, tak i kvůli imputovanému nájemnému. Ceny elektřiny vzrostly o 24,7 %, ceny zemního plynu o 37,7 %, ceny tepla a teplé vody o 13,9 % a tzv. imputované nájemné, kde se odráží růst cen nemovitostí a stavebních materiálů a prací, o 16,3 %.
V březnu navíc došlo k velmi prudkému růstu cen pohonných hmot. Tyto dva oddíly spotřebního koše, tj. náklady spojené s bydlením plus energie a doprava, stojí více jak z poloviny za meziročním růstem inflace. V březnu dále zrychlovala i meziroční inflace u potravin. Meziročně velmi silně však rostly ceny v téměř všech oddílech spotřebního koše. Dvouciferný růst cen se týkal jak zboží, tak i služeb. Cenový růst je velmi plošný.
S velmi vysokým meziročním růstem spotřebitelských cen je nutné počítat i ve 2. čtvrtletí. Inflace by mohla kulminovat na přelomu 2. a 3. čtvrtletí kolem 15 %, ale tyto odhady je nutné brát s rezervou. Velmi prudký růst cen výrobců navíc ukazuje, že velmi vysoká inflace bude přetrvávat i ve druhé polovině letošního roku. Neznámých je v tuto chvíli opravdu hodně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV