Miroslav Novák: Komentář k maloobchodním tržbám – září 2021

06.11.2021 15:10 | Zprávy

Prudké zrychlení spotřebitelské inflace a zároveň rychle zdražující energie si mohou vybrat negativní daň v podobě utlumenějšího oživení spotřeby domácností ve 4. čtvrtletí letošního roku, což se v kombinaci se slabým výkonem průmyslu propíše do výrazného zpomalení domácí ekonomiky.

Miroslav Novák: Komentář k maloobchodním tržbám – září 2021
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Maloobchod v září mírně zaostal za odhady, když tržby oproti srpnu poklesly o 0,3 %.  Meziroční tempo růstu maloobchodních tržeb o 3,6 %, respektive o 3,4 % po očištění o kalendářní vlivy, rovněž není nijak závratné. Pokud bychom do celkového maloobchodu započetly ještě tržby za nákupy a opravy motorových vozidel, tak bychom dostaly ještě horší čísla, a to meziměsíční pokles o 0,8 %, respektive růst o 1,4 % meziročně.

Detailnější pohled ukazuje, že v září vzrostly oproti srpnu tržby za potraviny, zatímco tržby za pohonné hmoty a za nepotravinářské zboží klesaly. V meziročním srovnání naopak hlavním motorem růstu maloobchodních tržeb bylo nepotravinářské zboží (růst o 6,7 %) a v menší míře pohonné hmoty, zatímco tržby za prodeje potravin poklesly.

Nejrychlejší meziroční růst tržeb si v září jak jinak připsaly internetové obchody (15,6 %). Meziroční tempo prodejů přes internet sice v posledních měsících evidentně zpomalilo, což je však především důsledek extrémně silné statistické základny z loňského roku.  Rozhodně tak na základě zářijových čísel nelze říci, že poptávka nákupů zboží přes internet slábne. Naopak trend přesunu nákupů zboží z kamenných obchodů na internet a prostřednictvím zásilkové služby pokračuje. Dynamika prodejů přes internet z jara letošního roku však byla neudržitelná. Solidně v září rostly tržby za prodeje počítačů, za výrobky pro domácnost či kosmetiku.

S určitými obavami se lze dívat směrem do 4. čtvrtletí letošního roku. V říjnu došlo k poklesu spotřebitelské důvěry, kde je stále ožehavějším problémem růst spotřebitelské inflace a zvyšuje se i pesimismus ohledně budoucího hospodářského vývoje. Za vše mluví informace z ČSÚ, že počet respondentů obávajících se dalšího růstu cen byl v říjnu nejvyšší v historii zjišťování. Prudké zrychlení spotřebitelské inflace a zároveň rychle zdražující energie si mohou vybrat negativní daň v podobě utlumenějšího oživení spotřeby domácností ve 4. čtvrtletí letošního roku, což se v kombinaci se slabým výkonem průmyslu propíše do výrazného zpomalení domácí ekonomiky.

V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb jen kolem 3,5 %, což po loňském roku zatíženém pandemií rozhodně není nijak závratně vysoké číslo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…