K meziměsíčnímu růstu inflace v únoru přispěly především dražší dovolené, dražší ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost a vyšší byly i ceny oděvů a obuvi. Oproti lednu naopak poklesly ceny alkoholu a v oddíle potravin byly nižší ceny mléčných výrobků. Celkově meziměsíční nárůst inflace nebyl zdaleka tak silný jako v lednu.
V meziročním srovnání hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v únoru zůstaly náklady spojené s bydlením (především energie, když růst cen elektřiny byl téměř dvouciferný) a potraviny, které dohromady k růstu souhrnné inflace přispěly z necelých dvou třetin. Výraznější dopad do meziroční inflace měl v únoru i alkohol s tabákem a služby jako je stravování a ubytování či rekreace a kultura. Vyšší ceny byly i v dopravě.
Ceny zboží v únoru meziročně vzrostly o 3,5 % a ceny služeb o 4,1 %. Právě rychlý růst cen služeb signalizuje, že poptávkově inflační tlaky zůstávají v domácí ekonomice silné i na začátku letošního roku. Ostatně při pohledu na situaci na pracovním trhu se není čemu divit.
V první polovině letošního roku se bude spotřebitelská inflace držet významně nad 3 %. V průběhu jeho druhé poloviny poté začne inflace zpomalovat a postupně se dostane pod 3 %. Na to, že letos v některém měsíci uvidíme meziroční růst inflace přesně na 2 % však můžeme zapomenout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV