Miroslav Pavel: Německá křižovatka

10.02.2015 19:49 | Zprávy

Asi to nebude úplně spravedlivé, ale Německo – a mám teď na mysli jeho západní část, která se jmenovala Spolková republika Německo a my jsme jí říkali Německá spolková republika (protože přece existovala Německá demokratická republika) – si žilo desítky let v relativní pohodě.

Miroslav Pavel: Německá křižovatka
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Porážka v druhé světové válce paradoxně založila této zemi prosperitu. A Němci – jako silný národ – uměli té situace bezezbytku využít. Samozřejmě, dokázali se rozejít s ideologií nacismu a její hlavní nositele vyloučit z veřejného života. Ale současně nerozbili strukturu společnosti – věkovou, kvalifikační, majetkovou a kulturní. A vše dokázali naplnit novou – a rovnou říkám, že velmi nosnou – politickou a ekonomickou koncepcí.

Zjednodušeně řečeno: Válku jsme prohráli a za všechny zločiny se omlouváme. A teď budeme dělat byznys. Nemusíme zbrojit. A v politice půjdeme cestou sociálně tržního hospodářství, které zajistí tolik potřebný sociální smír. A vlastně jediné dogma, o kterém skoro nikdo nepochyboval, ale málokdo v něj reálně věřil, bylo sjednocení obou německých států. A najednou se to splnilo, navíc ve spojení s rozhodující pozicí nového Německa v Evropské unii.

Ekonomicky silný německý stát toho bezezbytku využil, v první řadě v hospodářské oblasti. Nakonec jsme to v uplynulém čtvrtstoletí zažili na vlastní kůži. A zdálo se, jak to všechno půjde úspěšně dál. Po zapojení bývalých členských zemí RVHP ze střední a východní Evropy, byla na řadě Ukrajina a Rusko. Němečtí podnikatelé se zkušeně, promyšleně a občas i odvážně vydávali na nové trhy. Měli v tom nenápadnou, ale účinnou politickou podporu státu.

Tak v čem je problém? Z relativně bezpečného závětří se Německo ocitlo v centru minimálně evropské, ale vlastně i světové politiky. Najednou bylo třeba mnohem obsáhleji definovat ekonomické a politické zájmy Německa, protože je to předpokladem pro konkrétní politická rozhodnutí. Poměrně dobře se to dá ilustrovat na vývoji stanovisek kancléřky Merkelové k ukrajinské krizi. Zatímco v první fázi německá politika téměř bezvýhradně sdílela pozice Washingtonu, uvědomění si vlastních německých a vlastně i evropských zájmů ( a v současném okamžiku už nejde jen o byznys,ale o reálnou hrozbu války na evropském území), ji nakonec přivedlo spolu s francouzským prezidentem Hollandem, kterého navíc ohrožuje nacionálně profilovaná Marie Le Pen, až k jednacímu stolu s Putinem. A také do Washingtonu k prezidentu Obamovi.

V tomto týdnu, plném jednání o Ukrajině, se vlastně ukáže, do jaké míry se německá politika stala samostatnou, nebo možná přímo svéprávnou. Bude to důležitá informace pro Evropu, svět a samozřejmě také pro malé Česko.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…