Ombudsman: Registrace politického hnutí ANO byla v pořádku

05.12.2013 12:58 | Zprávy

Tento závěr vyslovil zástupce ombudsmana Stanislav Křeček, který se vůbec poprvé za dobu existence instituce veřejného ochránce práv zabýval stížností občana na postup Ministerstva vnitra při registraci politických stran a hnutí.

Ombudsman: Registrace politického hnutí ANO byla v pořádku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček

„Stanovy hnutí ANO vyhovují standardu vnitrostranické demokracie, jak ho vymezil Ústavní soud,“ konstatuje zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček po analýze stanov z pohledu právních předpisů i judikatury Ústavního soudu. Reaguje tak na podnět občana, který namítal, že stanovy hnutí ANO nejsou demokratické a hnutí nemá demokraticky ustanovené orgány.

Podle zástupce ombudsmana je odmítnutí registrace, pozastavení činnost nebo rozpuštění politické strany či hnutí až posledním a krajním prostředkem regulace svobodné soutěže politických stran, na níž stojí demokratická společnost. „I když připouštím, že pravomoci předsednictva hnutí ANO jsou podle stanov značné, nejsou v rozporu s minimálními standardy demokratických principů, aby to ospravedlnilo mocenský zásah“ uzavírá zástupce ombudsmana Stanislav Křeček a dodává: „Ministerstvo vnitra až dosud registrovalo 197 politických stran a hnutí. Ačkoli nemám k dispozici jejich stanovy a neznám okolnosti, za jakých byly ustanoveny jejich orgány, dovolím si s vysokou mírou pravděpodobnosti odhadnout, že stanovy hnutí ANO a ustanovení jeho orgánů nelze označit za nejméně demokratické ze všech 197 registrovaných.“

Zákony blíže neupravují požadavky kladené na demokratičnost stanov a demokratické ustavování orgánů politických stran a hnutí. Ani Ústava ČR, Listina základních práv a svobod, ani zákon o sdružování v politických stranách a hnutích neurčují, co se rozumí základními demokratickými principy. Za „minimální standard“ vnitrostranické demokracie je proto třeba, v souladu s judikaturou Ústavního soudu, považovat nejen přijetí demokratických stanov či demokratické ustanovení orgánů strany (statutární, rozhodčí a revizní orgány). Patří sem i respektování principu transparentnosti umožňující vnitřní i vnější kontrolu činnosti (tj. přístup veřejnosti k informacím ze strany), svobodná a demokratická vnitrostranická soutěž (při volbě vedení, výběru kandidátů apod.), zajištění legitimity přijímaných rozhodnutí (vycházející „ze spodu“ z široké členské základny aj. Těmto požadavků hnutí ANO podle zástupce ombudsmana vyhovuje, takže ministerstvu nelze vytýkat, že hnutí registrovalo.

V této souvislosti upozorňuje zástupce ombudsmana rovněž na fakt, že důležité je i skutečné jednání představitelů strany nebo hnutí. Jestliže hnutí ANO samo na celostátním sněmu vypustilo z původních stanov patrně nejproblematičtější ustanovení (hlasovací právo nečlenů), svědčí to podle zástupce ombudsmana o převažujících demokratických principech.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Jak mě navštívil hacker

12:16 Zdeněk Jemelík: Jak mě navštívil hacker

Každého autora potěší, když někdo jeho článek pochválí. Mé články ale často čtenáře štvou.