Ombudsman: Registrace politického hnutí ANO byla v pořádku

05.12.2013 12:58 | Zprávy

Tento závěr vyslovil zástupce ombudsmana Stanislav Křeček, který se vůbec poprvé za dobu existence instituce veřejného ochránce práv zabýval stížností občana na postup Ministerstva vnitra při registraci politických stran a hnutí.

Ombudsman: Registrace politického hnutí ANO byla v pořádku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček

„Stanovy hnutí ANO vyhovují standardu vnitrostranické demokracie, jak ho vymezil Ústavní soud,“ konstatuje zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček po analýze stanov z pohledu právních předpisů i judikatury Ústavního soudu. Reaguje tak na podnět občana, který namítal, že stanovy hnutí ANO nejsou demokratické a hnutí nemá demokraticky ustanovené orgány.

Podle zástupce ombudsmana je odmítnutí registrace, pozastavení činnost nebo rozpuštění politické strany či hnutí až posledním a krajním prostředkem regulace svobodné soutěže politických stran, na níž stojí demokratická společnost. „I když připouštím, že pravomoci předsednictva hnutí ANO jsou podle stanov značné, nejsou v rozporu s minimálními standardy demokratických principů, aby to ospravedlnilo mocenský zásah“ uzavírá zástupce ombudsmana Stanislav Křeček a dodává: „Ministerstvo vnitra až dosud registrovalo 197 politických stran a hnutí. Ačkoli nemám k dispozici jejich stanovy a neznám okolnosti, za jakých byly ustanoveny jejich orgány, dovolím si s vysokou mírou pravděpodobnosti odhadnout, že stanovy hnutí ANO a ustanovení jeho orgánů nelze označit za nejméně demokratické ze všech 197 registrovaných.“

Zákony blíže neupravují požadavky kladené na demokratičnost stanov a demokratické ustavování orgánů politických stran a hnutí. Ani Ústava ČR, Listina základních práv a svobod, ani zákon o sdružování v politických stranách a hnutích neurčují, co se rozumí základními demokratickými principy. Za „minimální standard“ vnitrostranické demokracie je proto třeba, v souladu s judikaturou Ústavního soudu, považovat nejen přijetí demokratických stanov či demokratické ustanovení orgánů strany (statutární, rozhodčí a revizní orgány). Patří sem i respektování principu transparentnosti umožňující vnitřní i vnější kontrolu činnosti (tj. přístup veřejnosti k informacím ze strany), svobodná a demokratická vnitrostranická soutěž (při volbě vedení, výběru kandidátů apod.), zajištění legitimity přijímaných rozhodnutí (vycházející „ze spodu“ z široké členské základny aj. Těmto požadavků hnutí ANO podle zástupce ombudsmana vyhovuje, takže ministerstvu nelze vytýkat, že hnutí registrovalo.

V této souvislosti upozorňuje zástupce ombudsmana rovněž na fakt, že důležité je i skutečné jednání představitelů strany nebo hnutí. Jestliže hnutí ANO samo na celostátním sněmu vypustilo z původních stanov patrně nejproblematičtější ustanovení (hlasovací právo nečlenů), svědčí to podle zástupce ombudsmana o převažujících demokratických principech.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Můžete se k tomu vyjádřit?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vydirani-Urednik-popsal-co-provadel-Pirat-Hrib-kvuli-milionovym-fakturam-761522 Nemáte dojem, že je to na rezignaci? A jestli je to křivé obvinění, tak se přeci můžete bránit soudně, když tak neučiníte, tak je to podle mě důkaz, že je to pravda

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Jak mě navštívil hacker

12:16 Zdeněk Jemelík: Jak mě navštívil hacker

Každého autora potěší, když někdo jeho článek pochválí. Mé články ale často čtenáře štvou.