Ondřej Konrád: Jak bezpečně z prohibice

20.09.2012 12:20 | Zprávy

Dny plynou, policie sice můžeme vykázat všelijaké nálezy a stoupá počet zadržených nebo obviněných, nicméně se ještě nedopátrala toho, odkud pochází likéry s tak vysokým podílem metanolu. Přičemž nějaké centrum podle všeho existuje.

Ondřej Konrád: Jak bezpečně z prohibice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas s Miroslavem Kalouskem

Byla by příliš velká náhoda, aby došlo v krátkém časovém úseku k tolika smrtelným otravám z různých na sobě nezávislých zdrojů. A ostatně by to ukazovalo, že jsou poměry na trhu levných likérů ještě mnohem horší. Smyčka se snad ale stahuje a podle Petra Nečase se policisté (cituji): „postupně dostávají do nejvyšších pater organizované mafiánské struktury“. Tomu by mohla odpovídat zpráva, podle niž se včera na Zlínsku zastřelil muž, pravděpodobně do metanolové aféry zapletený. V regionu, kde zemřelo několik lidí a jsou také už zadržení, provádějí kriminalisté intenzivní domovní prohlídky. Policejní prezident dostal od vlády volnou ruku, na náklady vyšetřování případu nemá brát ohledy. Dovést kauzu do konce je samozřejmou věcí.  

Méně jasné ale je, co dál s prohibicí. A také s přibližně dvaceti milióny do skladů odložených lahví, z nichž každá může obsahovat smrtící dávku methylalkoholu. Vlna úmrtí a otrav zatím neopadla, také proto, že se některé osoby chovají naprosto nelogicky a například jistý muž v Ostravě údajně dopil láhev, z jíž se otrávila a zemřela na to, jeho družka. Jiné zprávy hovoří o hospitalizovaných, kteří konzumovali alkohol zakoupený ještě před vládním zákazem. Ale postupně snad budou případy řídnout a leckomu se bude zdát, že prohibice ztratila smysl. Nadto budou bědovat výrobci i hostinští, do jisté míry i ministr financí. Miroslav Kalousek také intenzivně hledá cestu jak z prohibice ven a přišel s řešením v podobě nových kolků, obtížněji padělatelných opatřených i elektronickou evidencí. Premiér mluví o „rodném listu“, čili vlastně protokolu z akreditační laboratoře pro každou láhev. Ministerstvo financí věří, že to lze zvládnout zhruba za tři týdny, vyhláška o nových kolcích by měla být schválena už zítra. Skoro jistě také budou dříve či později zpřísněna kritéria pro licenci na prodej alkoholu   

Ve středu se nikdo z kolegů ministra zdravotnictví nevyjadřoval k den předtím vyjádřené vizi Leoše Hegera, že by se prohibice mohla postupně přestat týkat podniků, které budou schopny prokázat, že vyhovují mimořádným, pravidlům „v havarijní situaci“. Což si lze asi přeložit jednak tak, že měl ministr na mysli bary s drahým importovaným alkoholem, kde asi žádné nebezpečí skutečně nehrozí. Ale také, že je pod tlakem. V úterý trvala na ministerstvu debata se zástupci výrobců a dovozců, cestovního ruchu i potravinářské komory dlouhé hodiny. Proti vyvázání luxusnějších podniků ze zákazu také námitky nezazněly. Různých námětů od členů kabinetu ovšem existuje údajně ještě více a například šéf resortu zemědělství Petr Bendl jich má mít celý komplex. Zatím je ale nezveřejnil a víc se o vládních záměrech dozvíme po středečním večerním rokování.   

Do debaty, zda bylo vyhlášení prohibice nezbytná, anebo naopak zbytečná, ne-li kontraproduktivní, přispěl více než pět dnů od jejího zavedení prezident republiky slovy, že jde o „nerozumné a silácké řešení“. Václav Klaus dále řekl, že vláda nastavila na alkohol "absurdně vysoké daně" a pokud jde o licence na prodej že je vždy horší, když se začne do věcí stát plést. To předseda vlády těžko mohl přejít mlčením a podle něho neexistovala jiná možnost než zákaz vydat ve chvíli,kdy není známý zdroj a úmrtí přibývají. S čímž těžko nesouhlasit. I když se tak otevírají větší možnosti pro černý trh. Proto je třeba co nejdříve dopadnout původce smrtelného alkoholu a nastavit nová pravidla. Je jistě také možné vyčítat státu dlouhodobou nečinnost, ačkoliv existovaly materiály upozorňující na rozsáhlou černou výrobu alkoholu a tedy obrovské daňové úniky. Čehož je současná tragédie neoddiskutovatelným výsledkem. Ale házet odpovědnost konkrétně na Nečasův kabinet by bylo rozhodně nespravedlivé, rozsálá síť podloudných producentů a distributorů je systematicky budována dlouhou dobu. A na obranu vlády třeba také dodat, že i sousedé přistoupili k ostrým opatřením: alkohol z České republiky je dočasně zakázaný v Polsku i na Slovensku. Kde to ale lidé chápou jako ochranný krok a žádné siláctví. Snad s výjimkou typů, kteří pijí absolutně cokoliv a kdykoliv, protože jsou už dávno mimo realitu. Jako onen muž z Ostravy, o kterém už byla řeč.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…