Ondřej Kosina: Filipíny míří do čínské náruče

24.10.2016 19:43 | Zprávy

V jihovýchodní Asii se odehrává zásadní geopolitická změna, která může vyústit v oslabení pozic USA a posílení ČLR. Děje se tak v zemi, kde by to málokterý znalec mezinárodní politiky očekával, neboť Filipíny jsou po celou dobu své nezávislé existence klíčovým spojencem Washingtonu v asijsko-pacifickém regionu.

Ondřej Kosina: Filipíny míří do čínské náruče
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Vlajka Filipín

Vazby Filipín na USA sahají až na konec 19. století, kdy se souostroví po americko-španělské válce roku 1898 stalo americkou kolonií. V roce 1946 byla vyhlášena nezávislost, ale silné spojenectví pokračovalo i po celé období studené války, kdy se Filipíny – společně s Thajskem, Malajsií a jižním Vietnamem – staly pilířem bezpečnostního systému USA v jihovýchodní Asii a baštou antikomunismu. Washington podporoval diktátora Ferdinanda Marcose, jenž v letech 1966 – 1986 bránil pronikání sovětského a čínského vlivu do této části světa. Filipíny za jeho vlády byly typickou zkorumpovanou proamerickou diktaturou s obrovskými sociálními rozdíly mezi bohatou menšinou a chudou většinou obyvatel. Poté, co byl Marcos v roce 1986 svržen, uprchl údajně i s 24 kufry plnými zlata na Havaj, kde mu poskytnul azyl tehdejší prezident USA Reagan. Nicméně i po obnovení demokracie a po konci studené války pokračovalo silné americko-filipínské spojenectví, které utrpělo značné trhliny až v letošním roce, co byl hlavou státu zvolen prostořeký kontroverzní jednasedmdesátiletý politik Rodrigo Duterte.

Duterte za čtyři měsíce působení ve funkci stihl pozurážet mnoho prominentních hlav států včetně Baracka Obamy a papeže Františka. Rovněž zahájil nekompromisní boj s drogovými kartely a sám sebe přirovnal k Adolfu Hitlerovi s tím, že vyhladí tři miliony narkomanů. Prohlásil, že těly zločinců nechá nakrmit ryby v Manilské zátoce. S bojem proti organizovanému zločinu má bohaté zkušenosti z déle než dvacetiletého starostenství milionového města Davao, kde si vysloužil přezdívku „exekutor“ právě díky své tvrdé kampani proti kriminalitě a korupci. Co však způsobilo největší ohlas na světové scéně, bylo jeho oznámení o rozchodu s USA a příklonu k Číně a Rusku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…