Ondřej Kosina: Hrozí expanze autoritářského Turecka?

06.11.2016 11:09 | Zprávy

Západ je stále znepokojen „rozpínavostí“ Ruska ve východní Evropě a Číny v Jihočínském moři, ale imperiální novoosmanské ambice tureckého autoritářského režimu nechávají politiky EU a NATO v klidu. Zřejmě proto, že se obávají možného odchodu Turecka ze Severoatlantické aliance po nezdařeném pokusu o puč a po následném sblížení Ankary s Moskvou.

Ondřej Kosina: Hrozí expanze autoritářského Turecka?
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Prakticky bez mediální pozornosti pronesl u příležitosti 93. výročí založení Turecké republiky autoritářský prezident Recep Erdogan pozoruhodný projev, ve kterém nastínil své imperiální ambice. Ohledně řeckých ostrovů v Egejském moři prohlásil: „Tyto ostrovy byly odpradávna naše. Žili jsme tam a pracovali, mešity o tom mohou vyprávět.“ Odhlédneme-li od historické nepravdivosti tohoto výroku, jedná se o zajímavý vzkaz adresovaný řeckému spojenci v NATO i s ohledem na skutečnost, že Athény mezi prvními odsoudily červencový pokus o puč a podpořily Erdoganův režim.

Vměšování Ankary do záležitostí jižních sousedů – Sýrie a Iráku – má také své důvody. Údajný boj proti Islámskému státu, od kterého Erdogan bez skrupulí nakupoval ropu, je pouhou záminkou k obnovení Velkého Turecka a anexi rozsáhlých území v severní Mezopotámii, která nemají irácká a syrská vláda pod kontrolou. Turci mají spadeno na pás území od Aleppa po Mosul a Kirkúk. Zábor těchto oblastí obývaných převážně Kurdy dává z tureckého pohledu smysl – zabránit eventuálnímu vzniku nezávislého Kurdistánu a tím i znemožnit připojení tureckých kurdských území k tomuto státu. Proti kurdskému separatismu tak hodlá „sultán“ bojovat spojením většiny kurdských území pod kuratelou Ankary. Vedle toho sleduje i zájmy ekonomické – jedná se totiž o oblasti bohaté na ropu. Erdogan prohlásil, že „Turecko jako člen NATO není spokojeno s tím, že není do útoků na Mosul zapojeno, ačkoli město kdysi patřilo k území Osmanské říše“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…