Ondřej Kosina: Zvěrstva Saúdské Arábie v Jemenu

04.01.2017 19:31 | Zprávy

Vojenská intervence koalice devíti arabských států pod vedením Saúdské Arábie v občanské válce v Jemenu trvá od března 2015 a je prováděna bombardováním, námořní blokádou i nasazením pozemní armády. Koalice podporuje vládu prezidenta Mansúra Hádího a útočí na pozice šíitských (hutíjských) povstalců loajálních exprezidentovi Abdalláhu Sálihovi, kteří jsou podporováni Íránem.

Ondřej Kosina: Zvěrstva Saúdské Arábie v Jemenu
Foto: Archiv
Popisek: Jemen

Pozadí války

Jedná se o klasický náboženský střet mezi dvěma znepřátelenými větvemi islámu – sunnity a šííty – vykazující rovněž rysy regionální zástupné války mezi tradičními rivaly v oblasti Perského zálivu – Rijádem a Teheránem. Přestože intervenční protišíitskou koalici tvoří devět sunnitských zemí včetně Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů, Jordánska, Egypta, Maroka a Súdánu, vedoucí role přísluší Saúdské Arábii, která už začíná být touto válkou značně vyčerpána. Logistickou a výzvědnou podporu koalici poskytují USA, a to včetně dodávek paliva a zbraní. Protivládní povstalce resp. Sálihovy loajalisty zásobuje zbraněmi Írán jako patron všech šíitů, přestože mezi hutíjskou a íránskou formou šíismu jsou jisté věroučné rozdíly.

Humanitární katastrofa

Válka v Jemenu již dosáhla bodu humanitární katastrofy a koalice čelí silné kritice lidsko-právních organizací, avšak bez valného zájmu českých médií, zejména veřejnoprávní televize, která je zřejmě příliš zaměstnána počítáním obětí ruských náletů v Aleppu. Saúdové masivním bombardováním poničili civilní infrastrukturu i řadu nemocnic a jedna z nejchudších zemí světa se tak propadá do ještě hlubší chudoby. Námořní blokáda uvrhla 78 % jemenské populace (20 milionů lidí) do nedostatku vody, jídla, léků a zdravotnické pomoci. Došlo i k případu, kdy koaliční letadla bombardovala ranvej mezinárodního letiště v metropoli San‘á, aby znemožnila přistání humanitární pomoci íránského Červeného půlměsíce. K 10. prosinci 2016 více než dva a půl milionu lidí bylo donuceno opustit své domovy v důsledku bojů. Více než 168 tisíc lidí uprchlo do sousedních zemí. Co do počtu potřebných je podle OSN humanitární krize v Jemenu největší na světě.

2015

V roce 2015 organizace Human Rights Watch upozornila, že Saúdové v Jemenu porušují ženevské konvence a mezinárodní právo. Mezi nejznámější případy patří 31 mrtvých civilistů při bombardování mlékárny v přístavu Hodaida, 59 mrtvých (včetně 14 žen a 35 dětí) při útoku na město Saada a bombardování šesti obytných domů a pěti tržnic. Amnesty International loni upozornila na skutečnost, že koaliční nálety záměrně míří na civilní cíle. Letecký útok z 24. dubna 2015 zasáhl pět hustě obydlených oblastí a způsobil smrt 97 civilistů včetně 33 dětí a 157 lidí utrpělo zranění. Americký demokratický politik Ted Lieu Rijád velmi tvrdě kritizoval na půdě Sněmovny reprezentantů: „Některé z těchto útoků vypadají jako válečné zločiny a já chci odpověď na to, proč USA asistuje provádění válečných zločinů v Jemenu“. Podle zprávy vysokého komisaře OSN z 24. srpna ze 402 zabitých dětí bylo 73 % oběťmi útoků koaličního bombardování. Od začátku operace do konce roku bylo zabito nebo zraněno 8100 civilistů, z čehož většina v důsledku náletů. Už v srpnu prohlásil Mezinárodní Červený kříž, že „Jemen po pěti měsících vypadá jako Sýrie po pěti letech“.

2016

Zpráva OSN z ledna 2016 přisuzuje 60 % civilních obětí tříštivým bombám shazovaným z koaličních letounů. V polovině února bylo uvedeno, že z 25 mil. obyvatel jich 21 potřebuje nějakou formu humanitární pomoci, 7,6 mil. hrozí nedostatek jídla a přes 3,4 mil. dětí nemůže chodit do školy. List Guardian v polovině září informoval o provedení 8600 leteckých útoků od začátku operace v březnu 2015 do konce srpna 2016. Z toho bylo zasaženo 3577 vojenských a 3158 civilních cílů (!). OSN kvantifikovala počet obětí osmnáct měsíců trvající operace na více než deset tisíc. V říjnu došlo k dosud největšímu krveprolití, které nemohla zatajit ani veřejnoprávní média – 155 zabitých a 525 zraněných účastníků pohřbu v důsledku saúdského náletu. Americký ministr zahraničí John Kerry v reakci na to pouze prohlásil, že USA „přehodnotí svou podporu saúdské koalici“.

2017?

Začíná rok 2017 a konec jemenské války je v nedohlednu. Začíná se hovořit o tom, že Jemen se stává „saúdskoarabským Vietnamem“ – tedy dlouhou gerilovou válkou, kterou nelze vyhrát. Přestože arabská koalice disponuje jasnou materiální převahou, nedaří se jí hutíjské rebely porazit ani vytlačit z metropole San’á. Rijád navíc v důsledku vysokých válečných nákladů musel přistoupit k nepopulárním opatřením jako např. zavedení daní a snižování platů státních zaměstnanců. Je možné, že v tomto roce se Saúdové buď pokusí z konfliktu elegantně vycouvat, anebo po debaklu své politiky v Sýrii se díky růstu cen ropy budou moci na Jemen ještě více soustředit. S ohledem na zdokumentované válečné zločiny je s podivem, že na Saúdskou Arábii dosud nebyly uvaleny sankce. I to je ukázkou dvojího metru v mezinárodní politice.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Saudi_Arabian-led_intervention_in_Yemen

Ondřej Kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

19:13 Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

Po selhání mocensko-politických systémů církví, a po selhání jejich nástupců, tj. systémů politickýc…