Ondřej Mašek: O politice a jejím odtržením od reality

15.04.2012 21:27 | Zprávy

Před nějakou dobou mne oslovil jeden můj známý a představil mi svůj názor na některé u nás schválené zákony se slovy, že "v desetimilionovém národě se vždycky najde nějaký magor a když se na jednom místě najednou sejde magorů více jak sto, je z toho mizerný zákon". Nechci s ním polemizovat, kdo je a kdo není magor, ale když s jeho názorem porovnám několik našich schválených zákonů, vůbec se mu nedivím. Uvedu několik perel z našich poslaneckých lavic.

Ondřej Mašek: O politice a jejím odtržením od reality
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka ve sněmovně

1. Držení drog větší než malé množství. Pokud by byly zveřejněny názory policistů, kteří by dle takto schváleného zákona měli řešit drogovou problematiku, tak by náš stát zůstal bez útvaru pro boj s drogami.

2. Ochrana rodných čísel podnikatelů. Koupíte je za 20 korun. Stačí, když si koupíte zboží za dvacetikorunu a máte rodné číslo podnikatele černé na bílém na jeho účtence. Pokud máte přístup k internetu, máte to zadarmo, stačí najet do ARESu a v rodných číslech podnikatelů si můžete vesele listovat. Tak stát chrání přísně chráněné údaje velké skupiny našich obyvatel.

3. Novela zákona o nemocenském pojištění. Firmy nejprve musí vyhotovit podklady, aby mohly vyplatit nemocenskou za první tři týdny, ty pak předloží České správě sociálního pojištění a ta teprve na základě podkladů od zaměstnavatele nemocenskou vyplatí, pokud nemocenská nadále trvá. Nemocný, často i například se zlámanou nohou, je zbytečně posílán po třech týdnech ke svému praktickému lékaři, aby mu vystavil potvrzení, že je déle než 21 dní nemocen. Toto potvrzení pak musí zaměstnavatel opět doručit ČSSZ a na konci měsíce znova. Komická je situace, kdy nemocný má např. exekuci na plat, kterou mu jeho zaměstnavatel dosud srážel. ČSSZ, aby mohla nemocnému tyto srážky provádět, si musí nejprve od příslušného exekutora, či soudu vyžádat podklady. Úřady jsou opět zbytečně přetěžovány, často své rozhodnutí zašlou dávno poté, kdy nemocný už opět pracuje a exekuci opět sráží zaměstnavatel z jeho platu. Osobně znám několik případů, kdy je exekuce srážena i několik měsíců po zaplacení, protože exekutoři to včas zaměstnavateli neoznámí se slovy: máme toho moc, nestiháme to.

4. Novela zákona o DPH o přenesení daňové povinnosti platná od letošního roku. Předpisy a vyhlášky, na které se tato novela odvolává, mají často ne dvojí ale několikerý výklad jako např. interiérové práce, kde je doplněk např. zasklívání oken. Co tedy podnikatel do interiérových prací má jednoznačně zařadit, ví snad jen pánbůh. Kuriózní je i situace, že přiznání k DPH se dále může předkládat finančním úřadům v písemné formě, nebo pokud podnikatel vlastní elektronický podpis, také elektronicky, ale příloha s přenesenou daňovou povinností se musí předkládat pouze v elektronické formě. Tedy i v případě, když daňové přiznání podnikatel podává písemně! Pro nezasvěcené - elektronický podpis stojí 800 korun a platí na jeden rok, takže když máte v přenesené daňové povinnosti např. jednu fakturu ročně s částkou 5OO korun, tak přemýšlíte, zda odvedenou práci raději neuděláte zadarmo.

5. Zákon o ochraně osobních dat. Pokud chce například obecní kronikář zařadit do kroniky obce foto vítězného obecního fotbalového družstva, musí mít písemný souhlas všech hráčů na fotografii, aby jednou náhodou někdo neuplatňoval porušení svých práv.

6. Uvedu poslední perlu, ne proto, že o žádném jiném schváleném nesmyslu nevím, ale proto, že tato perla je čerstvá. Je to novela zákona o zdravotním pojištění. Aby dětský lékař mohl naočkovat dítě, musí mít písemný souhlas obou rodičů, i když třeba spolu dávno nežijí. Že např. jeden z rodičů se už často i několik let o dítě vůbec nezajímá, to samozřejmě poslancům nedošlo. To zas bude soudních sporů, ale ne proto, že by bylo ohroženo zdraví dítěte, jak by se mohlo zdát, ale proto, aby někdo dostal tučné odškodnění. Lékaři i nemocnice se budou bránit, stát nebude chtít na sebe vzít zodpovědnost, i když takto svým rozhodnutím nesmyslně rozhodl. Někdo to přece ale musí zaplatit.

Proto konečně i já chápu, proč musíme mít větší daně, větší odvody na zdravotní pojištění. Je to přece proto, aby někdo ty schválené nesmysly našich poslanců zaplatil. Konečně jsem také pochopil, k čemu je vůbec daňový poplatník politikům.

Na závěr jsem si vzpomněl na jednu anekdotu, která u nás kolovala za totality, když se také zvyšovaly ceny, ale ne tak drasticky jako dnes: Přišel jednou předseda vlády do místnosti, kde bylo rozvěšeno různé oblečení, na kterém byly cenovky. Díval se na ně a kroutil hlavou se slovy: já nevím, proč si lidé u nás neustále stěžují na vysoké ceny. Obsluha v obchodě mu odpoví: Pane, vy ale nejste v obchodě, tady je čistírna. Asi taky byl tehdejší předseda vlády odtržen od reality. Ti dnešní politici jsou nejen odtržení od reality. Svými některými výtvory ale vůbec nechrání a neobhajují obyčejné lidí, naopak jim často škodí a ztrpčují život.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Chápe vůbec Fiala realitu české společnosti?

15:16 Jiří Paroubek: Chápe vůbec Fiala realitu české společnosti?

V českých mainstreamových mediích se objevují časté informace o tom, že nový americký prezident se d…