Pavel Foltán: „Pod fialovou komží …“ Co nám kdo skrývá?

24.02.2023 12:04 | Glosa

Karel Kryl, (národní bard, miláček lidu, a kamarád), v textu jednoho z mnoha svých velmi slavných protestsongů s názvem „Veličenstvo kat“ napsal z celé řady skvělých a velmi přiléhavě nadčasových symbolů také tento: “… Kněz ďábel, co mši slouží, z oprátky má štólu / pod fialovou komží láhev vitriolu / pach síry z hmoždířů se valí k rudé kápi / prvního z rytířů, hle veličenstvo kat …“

Pavel Foltán: „Pod fialovou komží …“ Co nám kdo skrývá?
Foto: Foto Jarka Foltánová
Popisek: JUDr. Pavel Foltán, člen Rady ČTK

Leckdo leckde by si možná mohl položit i otázku, co dalšího (krom té láhve vitriolu) se ukrývá pod tou fialovou komží? Co tu stále ještě (možná ne náhodou, ale zřejmě plánovitě a účelově) zůstává skryto zraku našeho lidu, národa, občanů, voličů a daňových poplatníků. Při tom právě tito občané, voliči a daňoví poplatníci, tento národ, tito lidé tady mají neopomenutelné, a nezadatelné, a zcela beze zbytku legitimní právo vědět (přesně a pravdivě) všechno, co s jejich osudem, i s osudem jejich potomků, a s osudem celé naší země chtějí činit právě (a to jmenovitě a osobně) konkrétně ti, které si voliči zvolili k tomu, aby jim zde plnili věci veřejné, i státní službu, dle společenského zadání. A právě to společenské zadání pro tu „vrchnost“, co je díky voličům u moci, a co díky nim rozhoduje a vládne tam „nahoře“, tak právě to společenské zadání dali těm rádoby „mocipánům“ voliči - občané této země. A tito lidé z lidu - tito původci a nositelé moci - protože veškerá moc tu pochází z lidu - jak stojí černé na bílém i v Ústavě České republiky - tak tito lidé dali těm politikům „tam nahoře u vesel“ zadání k tomu, aby řídili stát podle vůle lidu. Ale - nikoli podle své vlastní svévole (a nota bene zlovůle) v rozporu s vůlí lidu.

Karel Kryl - bez bázně a hany vzato a řečeno Mistr Jan Hus naší doby - v jedné své eseji (či glose, chcete-li) i o té „vrchnosti“ na adresu politiků, co jsou „tam nahoře u moci“ tedy konkrétně na adresu těch takzvaných resp. samozvaných „pánů“ doslova napsal, že to jsou „NE PÁNI, ALE SLUHOVÉ“ a ještě to systémově upřesnil, že jde o OSOBY ZVOLENÉ … Takže k tomu už asi není co dodat. Tu esej Karel napsal sice ještě v době, kdy jeho rodná vlast existovala jako Československo - coby tehdy ještě suverénní stát, a dovnitř ani navenek nezadlužená země. Právě naopak - tehdy bylo Československo věřitelem řady států po celém světě. To bylo ještě začátkem 90. let minulého století … A co se od té doby změnilo? Za těch zhruba 30 let? Inu, to ať si přebere každý sám. Já osobně (z řady let spolupráce a blízkého kontaktu) jsem znal Karla velmi dobře. A tak si velice živě a realisticky umím představit, i domyslet, co by na ten dnešní stav teď a tady Karel asi tak (hezky česky a pěkně od podlahy) řekl - kdyby tu byla možnost, aby se ho na to zeptal někdo, kdo by k tomu našel odvahu. A můžete si být jistí, že my u nás doma v tom našem tzv. „rudém koutku“ (kdo jste četli knihu „Karel mezi námi“) také o tom s Karlem už dlouho mluvíme. Dnes a denně. Tak to zkuste taky tak. Dá vám to sílu a směr. Vzpomeňte si na Karla Kryla každý den, a vyzbrojte se jeho láskou k vlasti, ke svobodě, spravedlnosti, právu, demokracii, a cti. To jsou zbraně, co nepřemůže žádná totalita, mocichtivost, demokratura, cenzura … Ale ani ta symbolická „pod fialovou komží láhev vitriolu“. Pak už tu vaší vůli a tu vaší sílu nepřemůže nic.

Jste součástí lidu. Lid má právo kdykoli a na cokoli se ptát oněch „pánů“ tam nahoře. A ptát se velmi hlasitě. A trvat na odpovědi. A nenechat se odbýt. Ústava výslovně říká v článku 2 odstavec 1, že „Lid je zdrojem veškeré státní moci“, což tady platí a všichni mají povinnost bez výhrad i toto respektovat. Navíc pak součástí ústavního pořádku je i Listina základních práv a svobod, která ve svém čl. 23 výslovně říká, že „Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a lidských svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.“ Logicky takový postup je pro lid legitimní také v případech, kdy činnost dotčených orgánů a dané zákonné prostředky apod., by byly proti zájmům lidu, jeho vlasti, a národa. Lid ví, co je jeho zájmem. Ostatně, kdyby lid a národ nechápal a nereflektoval ani to, tak by asi nikdy nemohlo dojít ani k tomu, co se tu stalo v listopadu 1989 (tehdy po 40 letech od předchozího převratu).

Lid není vůl. Válka je vůl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

9:16 Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

Kdo sleduje politické dění u nás i v zahraničí dejme tomu posledních deset patnáct let, nemohl si ne…