Pavel Košek: Bezpečnost 5G sítí - proč české úřady neposlouchají rozum a byznys?

13.11.2020 9:20 | Zprávy

Zajištění bezpečnosti sítí je pro ně zajištění byznysu. Tak proč neposloucháme operátory víc?

Pavel Košek: Bezpečnost 5G sítí - proč české úřady neposlouchají rozum a byznys?
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Pokud se chceme v moderní době dopátrat pravdy, jedním z osvědčených způsobů už od dob aféry Watergate je “follow the money”, neboli “sleduj, kam tečou peníze”. Američtí novináři to použili tehdy pro odhalení korupce lidí kolem tehdejšího prezidenta Nixona, ale tato poučka se dá použít vcelku obecně pro jakýkoli byznys. 
 
A není tomu jinak ani v případě bezpečnosti sítí. Ta je v zásadním zájmu samotných operátorů, protože pokud jejich sítě nebudou bezpečné, jejich služby nebudou bezpečné a pokud jejich služby nebudou vnímané jako bezpečné a spolehlivé, jejich byznys přestane existovat. Žádný zákazník nechce riskovat, že se někdo jiný dostane k jeho citlivým datům, protože operátor nemá své sítě bezpečné. Provozovat sítě, které jsou stabilní a nemají problém s tím, že by z jakéhokoli důvodu nefungovaly, je pro operátory integrální součástí jejich činnosti. Bez toho prostě není možné fungovat.
 
 
A operátoři to vědí a s tímto vědomím analyzují rizika pro své sítě. Analyzují nejen rizika týkající se bezpečnosti samotné, ale i rizika politická, protože bohužel situace ve světě není jednoduchá a rozhodnutí státních orgánů mohou mít dalekosáhlé důsledky na pokračování dodávek technologií do budoucna. S tímto vědomím také nakupují a tendrují dodavatele pro své sítě.
 
Proto mají také dodavatelů v sítích více. Obvykle je to tak, že jiného dodavatele mají pro takzvané jádro sítě a rádiovou část sítě. Jádro sítě je kriticky důležitá část, která síť řídí, směřuje hovory a data na to správné místo a zajišťuje, že se dovoláme, že pošleme fotku na Instagram, nebo že operátor zná naší měsíční útratu. Rádiová část sítě je to, co vidíme na střechách domů či na stožárech - tisíce vysílačů v celé zemi, které zajišťují připojení našich mobilů. To, že obě části sítě dodává někdo jiný, má bezpečnostní i praktický důvod. Jsou firmy, které jsou technologicky lepší v jádru a jsou firmy, které jsou zase schopné vymáčknout z antén na domech maximum a nabídnout takové technologie, které nabízí lepší pokrytí a přitom jsou lehčí a mají nižší spotřebu energie (což je důležité, protože napájet skoro třicet tisíc základnových stanic není žádná legrace).
 
Investice do sítí se pohybují v miliardách korun. Tendr na dodavatele sítě je mnohaměsíční proces, ve kterém operátor posuzuje všechno možné, včetně bezpečnosti, tedy toho, zda je technologie dodavatele odolná proti jakýmkoli útokům zvenčí. Kromě toho si operátoři dělají pravidelně řadu auditů a testů sítě, které mají prokázat její odolnost a najít slabá místa.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Robert Troška: Proč vyhrál Trump

15:16 Robert Troška: Proč vyhrál Trump

Nejen ekonomika, ale také otevřené hranice a kulturní války rozhodly o volbě Trumpa Pokroková média…