Iniciátoři petice „Ano charitě" jsou šokováni postojem vládní koalice k budoucnosti odvodů loterijních společností na veřejně prospěšné účely. Jak v úterý 18. 10. 2011 informovala média, ODS, TOP 09 a VV se dohodly na tom, že příjemcem veškerých odvodů loterijních společností bude pouze státní nebo obecní rozpočet. To považují zástupci neziskových organizací za nepřijatelné a opětovně zdůrazňují, že tento krok neodkladně povede ke kolapsu financování stovek neziskových organizací, nadací, kulturních institucí.
„Ani jedna statní instituce není připravena na jakoukoliv redistribuci těchto prostředků ve prospěch neziskových organizací. I to je to podle nás důkaz toho, že stát nepočítá s tím, že bude tyto peníze dále přerozdělovat. Chce si jen získat nové zdroje pro financování děr státního rozpočtu a jako nevinné rukojmí si bere zdravotně postižené, kulturní instituce, nadace, sociálně handicapované spoluobčany a tisíce dalších spolkových aktivit," uvedl Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, který zároveň stojí v čele petičního výboru.
„Politici úplně ignorovali velmi reálnou hrozbu kolapsu financování neziskového sektoru. Nejenže neslyší naše argumenty, které stále dokola opakujeme již řadu měsíců, ale přehlíží fakt, že pod petici „Ano charitě", která žádá zachování vícezdrojového financování neziskového sektoru, se v tuto chvíli podepsalo více jak 4 tisíce lidí a denně se jejich počet zvyšuje," zdůraznil Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla v Brně.
„Znovu opakujeme, že jsme pro zdanění loterijních firem! Jsme pro zrušení daňové výjimky a chceme, aby i tyto firmy platily jako všichni ostatní daň z příjmu. Zároveň chceme, aby nad rámec této daňové povinnosti loterijní firmy odváděly prostředky na veřejně prospěšné účely. Absolutně ale odmítáme, aby všechny tyto peníze z dodatečné „loterijní daně" skončily ve veřejných rozpočtech, ve kterých se natolik zteční nebo úplně ztratí, že z nich neziskový sektor neuvidí ani korunu," dodal Václav Krása.
Vládní koalicí prosazovaná podoba daňového zákona navíc odřízne od milionových příjmů také všechny nadace a nadační fondy. „Zákon nedovoluje nadacím a nadačním fondům, aby přijímaly peníze ze státního rozpočtu. Takže nadace, které doposud velmi transparentně rozdělovaly milionové granty na skutečně potřebné projekty, teď budou muset velmi omezit nebo dokonce zastavit podporu nespočtu projektů, což může vézt k jejich zániku" upozorňuje Taťána Kuchařová, prezidentka Nadace Taťány Kuchařové - Krása pomoci.
V konečném důsledku to bude znamenat citelný zásah do nezastupitelných služeb, které neziskový sektor poskytuje těm nejpotřebnějším - handicapovaným, sociálně potřební, nemocným, ale také dětem a jejich zájmům. Česká republika zároveň přijde o množství kvalitních kulturních projektů, díky kterým jsme kulturní klenotnicí Evropy.
Více najdete také na www.AnoCharite.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: petice, ParlamentniListy.cz