Ministerstvu sociálních věcí
Odboru posudkové služby
Poskalská 19, Praha 2 120 00
Běžná praxe řízení je v současné době několikaměsíční záležitostí. Pokud pečujeme o svého nemocného, který je díky své nemoci či tělesnému postižení plně závislý na naši 24hodinovou péči, je nutné, aby pečující zanechal své výdělečné činnosti. Tím se logicky propadne za 4 až 6 měsíců doby trvání řízení o přiznání příspěvku na péči do finanční nouze, mnohdy na úroveň chudoby.
V mnoha případech se stane, že od doby sociálního zkoumání stavu a dovedností nemocných se stav pacienta rapidně zhorší, tedy se mění i stupeň závislosti. Je-li např. přiznán stupeň 2, za pár měsíců už je situace úplně jiná, kdy by nemocnému náležel stupeň 3 nebo 4. Dochází tak k dalším prodlevám, kdy tuto skutečnost pečující oznámí v odvolání příslušným orgánům a schvalovací řízení se protáhne o další měsíce.
Tyto situace jsou velice náročné, mnohdy znamenají i devastaci zdravotního stavu pečujícího.
Stejná situace je i při žádostech o kompenzační pomůcky. Např. polohovací lůžko, kdy nemocný trpí na obyčejné posteli, opomenu-li nemalou dřinu pečujícího při manipulaci s bezmocným.
Jako poslední připomínka je ta nejtragičtější. Nemocný člověk, ač celý svůj život poctivě pracoval, poctivě přispíval do státní pokladny zdravotního pojištění, už se v mnoha případech nedočká zasloužené pomoci od státu. Během zdlouhavého schvalování ZEMŘE.
Vážíme si již neproduktivních, nemocných starých lidí?
Dagmar Šnajdrvindová
Petici můžete posepsat ZDE
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV