Petr Brandtner: Bečva jako předvolební beranidlo

19.03.2021 10:21 | Zprávy

Jak se dalo očekávat, z loňské havárie na řece Bečvě (s následkem v podobě úhynu velkého množství ryb) se stává předvolební politikum. Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny projednává na popud pirátských poslanců přijímání nových předpisů, které mají kodifikovat způsoby a metody vyšetřování této a podobných nešťastných událostí.

Petr Brandtner: Bečva jako předvolební beranidlo
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Řeka Bečva

Ponechme teď stranou fakt, že Piráti na sebe (pokolikáté už) upozorňují a staví se do role těch posledních spravedlivých, kteří všemu rozumějí a všechno vyřeší. Hlavní absurdita je v návrhu samém: vytvořit jednotnou administrativní formuli, do níž se vejde jakákoli havárie, bez ohledu na to, zda jde o únik jedu do řeky, což je aktuální záminka k další produkci byrokratických zátěží, nebo například o výbuch zásob pohonných hmot, sesuv půdy následkem použití špatných stavebních technologií nebo cokoli jiného. Zjednodušme to: vždy může jít jen o dvě možné příčiny - chybu systému nebo chybu člověka. Na to nepotřebujeme jednotný soubor předpisů a formulářů, což zase je v zásadě to jediné, čeho jsou schopni a co nám už přes tři roky předvádějí Piráti. A když jsou v úzkých, obvykle říkají: my se nemůžeme jen tak sami rozhodnout, my se musíme nejprve zeptat v EU, co si o tom smíme myslet. A tato neodpovědná squadra nám chce od podzimu vládnout?

Leč vraťme se zpět ke kauze Bečva. Jaká jsou strohá a snadno pochopitelná a ověřitelná fakta? Firma DEZA čistý kyanid nevyrábí, nezpracovává, neobchoduje s ním ani jej neskladuje. Kyanid je obsažen pouze v odpadní vodě černouhelného dehtu, který DEZA používá jako surovinu. Jedná se o tisíciny miligramů na 1 litr vody. Tato organická látka i řada dalších je standardně čištěna v biologické čističce odpadních vod. Veškerý kanalizační systém v areálu společnosti DEZA je sveden do biologické čističky odpadních vod, kde je pravidelně kontrolována kvalita vtékajících i vytékajících odpadních vod. Rozbory odpadních vod ze dne 20. září 2020, kdy k havárii došlo, byly zcela v pořádku. Biologická čistička nevykazovala žádné známky otravy. Z areálu DEZA vede pouze jediná výusť do řeky Bečvy, která v den havárie byla a stále je porostlá neporušeným mechem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

18:20 Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

Komentář Pavla Foltána k dění v České televizi