Petr Dimun: Marie Benešová je „politikem pouze jaksi na vedlejší činnost“

15.03.2013 12:06 | Zprávy

Ostravský sjezd ČSSD má ambiciózní, bojovné heslo „Nový začátek pro naši zemi“. Jak předseda Bohuslav Sobotka, tak první místopředseda Michal Hašek, kteří oba funkce obhajují, přesvědčují veřejnost o připravenosti ČSSD převzít vládní odpovědnost, s čímž se pojí maximální osobní nasazení a osobní důvěryhodnost všech, kdo se na tomto úkolu budou podílet.

Petr Dimun: Marie Benešová je „politikem pouze jaksi na vedlejší činnost“
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

S dosavadními výsledky práce a s nasazením souvisí podle jejich slov také chystaná obměna stínové vlády. Z Pražského hradu pak novopečený prezident Zeman opakuje směrem k ČSSD svoje oblíbené teze o nutnosti podpory úspěšných politiků, především těch komunálních oproti těm, co partajničí, intrikují a nezískali důvěru ve volbách.

Pokud by všechny tyto teze platily pro ostravský sjezd ČSSD, pak by na něj Marie Benešová ani neměla jezdit, natož svoji funkci obhajovat. Proč?

Marie Benešová – propadák voleb

Pokud bychom začali radami prezidenta Miloše Zemana směřující k ideálu strany, která preferuje na vysoké stranické funkce úspěšné politiky, kteří získali důvěru voličů, pak by podle Zemanových měřítek Marie Benešová zcela propadla. Ve svém životě totiž absolvovala pouze jedny volby, a to senátní v roce 2006 v dominantně levicovém okrese Chomutov, kde – coby všeobecně známá osobnost – skončila na bramborovém, čtvrtém místě se ziskem něco málo přes 12%. Porazili jí tehdy místní lékař Petr Skála, někdejší primátorka Chomutova za ODS Ivana Řápková a tehdy ředitel Kulturního domu v Klášterci nad Ohří Václav Homolka. Marie Benešová coby bývalá nejvyšší státní zástupkyně oslovila v tomto levicovém, korupcí skrznaskrz prolezlém okrese celkem 3 864 voličů z 99 tisíc.

Dodnes jí – většinou již bývalí spolustraníci – nemohou zapomenout dvě věci: že byla na kandidátku dosazena na základě lobbingu jejích od té doby nejvěrnějších spojenců, totiž Romana Housky a Jany Vaňhové, a že kampaň pojala velmi vlažně, kdy okres navštívila pouze párkrát a narychlo, jako by prý byla na výletě.

Pakliže senátní volby 2006 byly přímým referendem o Marii Benešové coby nejvyšší státní zástupkyni a novopečené političce, nepřímým pak byly volby krajské minulý rok, kdy už zastávala funkci místopředsedkyně a stínové ministrynině pro boj s korupcí. Ačkoliv Marie Benešová v krajských volbách minulý rok nekandidovala, stala se jednou z velmi viditelných a hlasitých tváří ústecké sociální demokracie: veřejně i uvnitř strany se zdejších představitelů zastávala a aktivně se účastnila mítinků s občany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

12:16 Ladislav Jakl: Jak v našem parlamentu objevovali Ameriku

Svět inovuje, investuje, dereguluje, pádí kupředu. Evropská unie reguluje, mudruje a stagnuje. Co s …