Předpokládám, že k televizi pravidelně usedají i německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron a šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso. Patří k těm politikům, kteří oznámili, že se na protest proti podmínkám uvěznění bývalé ukrajinské premiérky Tymošenkové nezúčastní ukrajinské části šampionátu. Jejich místa ve VIP lóžích jsou tedy k dispozici.
Nemuseli by se bývali zříkat požitku. Kdyby se řídili slovy ruského prezidenta Vladimira Putina, věděli by, že „sport by se neměl za žádných okolností míchat s politikou, obchodem a dalšími záležitostmi“. Putinův názor není vůbec ojedinělý.
Když zůstaneme u nás doma, tak s Putinem by si rozuměl třeba takový místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Ten politikům vzkázal, že pokud se jim na Ukrajině něco nelíbí, tak ano, můžou si to dát najevo, ale „nemusejí k tomu zneužívat sport“.
Zajímalo by mne, co by pan místopředseda Kejval řekl třeba prezidentovi UEFA Michelu Platinimu. Když bývalý skvělý francouzský fotbalista Platini v lednu 2007 bojoval o nejvyšší post v evropské fotbalové asociaci, zvítězil díky hlasům zástupců východoevropských zemí, kterým slíbil, že jejich země přivede na výsluní fotbalové Evropy.
Tři měsíce na to Platinim vedený výbor přiklepl Ukrajině a Polsku evropský fotbalový šampionát, který právě probíhá. To, prosím, nebyla politika? Nedostal tehdy v lednu 2007 Michel Platini od svého bývalého spoluhráče z italského Juventusu Poláka Zbigniewa Bonieka a jeho dalších kolegů, východoevropských spojenců skvělou politickou přihrávku? Kterou výtečně zpracoval a poslal zpátky?
Kdybych mohl, zeptal bych se Vladimira Putina, jak on to dělal, když se vší silou své autority zasazoval, aby se zimní olympijské hry v roce 2014 konaly v ruském Soči. Tehdy vstupoval do boje o pořadatelství jako ruský sportovní fanoušek? Nebo jako ruský prezident, jímž tehdy byl?
A když v roce 2010 podobně usilovně a podobně úspěšně podporoval ruskou kandidaturu na pořadatelství světového fotbalového šampionátu na rok 2018, tak to nebyl ruským premiérem? Obávám se ale, že moc příležitostí klást dotazy Vladimiru Putinovi mít nebudeme.
S místopředsedou Kejvalem už je to slibnější. Letos na podzim velmi pravděpodobně poskočí o stupínek výš a stane se předsedou Českého olympijského výboru. Do té doby bude čas i na to, zeptat se ho, jak se podle něj pozná ta špinavá politika, která se nemá míchat s čistým světem sportu.
Vyšlo na rozhlas.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz