Rychleji tentokrát zdražovaly starší byty, zatímco u těch nových se cenový růst výrazně zpomalil. Celkově je vidět postupné zpomalování cenového růstu, avšak zatím žádná korekce.
Růst cen bytů byl tentokrát v ČR druhým nejvyšším v rámci celé EU, kde se ceny v průměru zvýšily „jen“ o necelou desetinu. Příběh byl doposud podobný tomu českému – levné a lehce dostupné úvěry, snaha zhodnotit peníze apod.
Za posledních deset let se ceny bytů v ČR zvýšily o téměř 133 %. Rychleji zdražily byty jen v Maďarsku (o 188 %) a Estonsku (o 155 %). Za těchto deset let ceny poklesly pouze v jedné zemi, a sice v Itálii (o 8,5 %).
Co si lze představit dále? V první řadě asi omezování nabídky nových bytů, tak jako tomu bylo po americké finanční krizi. Bytová výstavba tehdy postupně z maxim poklesla téměř na polovinu, zatímco ceny reagovaly více méně symbolicky.
Celkem tehdy nové byty zlevnily o 5,5 %, k čemuž dopomohl i pokles nákladů na výstavbu. S tím se ovšem asi v současné době počítat nedá, protože ceny stavebních materiálů i pozemků stále ještě rychle rostou, zatímco nová výstavba viditelně zpomaluje.
Firmy na realitním trhu pamatují na zkušenost před více než deseti lety a budou směřovat byty více do segmentu nájemního bydlení, který je u nás stále ještě nerozvinutý a na kterém výrazně roste poptávka.
Korekce cen je v tuto chvíli pravděpodobná u starších a rekreačních nemovitostí, které v době covidu zažily neuvěřitelný boom. Horší vyhlídky mají i byty s horšími technickými parametry, protože náklady na energie začínají hrát velkou roli při provozu i při případných investicích do rekonstrukcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV