Celkem za dobu trvání intervenčního režimu ČNB už v rámci intervencí musela skoupit na trhu přes 30 mld. eur, aby koruně nedovolila prolomit hranici 27 CZK/EUR. A je velmi pravděpodobné, že nejde zdaleka o konečnou částku.
S blížícím se koncem kurzového režimu totiž budou do rozjetého vlaku spekulací (na budoucí posílení) naskočit i další poslední „opozdilci“. Na druhou stranu se dá předpokládat, že o co víc eur ČNB nakoupí před uvolněním koruny, o to hladší bude konec intervenčního režimu jako takového. Přece jen většina z těchto peněz do ČR nemířila kvůli tuzemským komparativním výhodám ale jako sázky na rychlé zhodnocení. Proto investoři neváhají za své korunové úložky inkasovat záporné úroky a podobně je netrápí ani záporné výnosy u dluhopisů. A oni budou vlastně i ti, kdo rozhodne o tom, jakým směrem se koruna okamžitě po exitu vydá. Zda zvítězí stádní efekt nebo promyšlené vybírání zisků.
Jak se zdá, příliš se na devizovém trhu nemusela ČNB snažit ani v posledním měsíci loňského roku. Naznačuje to nejenom vývoj likvidity v bankovním sektoru, ale vlastně i dnes zveřejněné devizové rezervy. Ty v prosinci vzrostly jen o zhruba 600 mil. eur na necelých 81 mld.
Autor je finanční analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV