Petr Dufek: Česká národní banka v létě nezahálela

07.09.2016 13:03 | Zprávy

Už od dubna ČNB pravidelně každý měsíc nakupuje na trhu přebytečná eura, aby zabránila koruně v prolomení intervenční hranice. Ani červenec nebyl v tomto směru výjimkou. ČNB tentokrát nakoupila 307 miliónů eur, tedy přibližně tolik jako v červnu. Není to rozhodně zdaleka tolik jako třeba na přelomu roku nebo loni v létě, a tak rozhodně nejde o přehnané nákupy jako spíše o „jemné“ ladění trhu.

Petr Dufek: Česká národní banka v létě nezahálela
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Investory už nejspíše přešly spekulace na brzký exit a konečně začali ČNB věřit, že korunu nepustí dříve než v roce 2017. Jak bankovní rada říká, pravděpodobným termínem ukončení kurzového závazku je polovina příštího roku. Pokud bude aktivita ČNB i v dalších měsících takto symbolická, tak není třeba se obávat dodatečných zásahů jako by třeba bylo zavedení záporných úrokových sazeb na dodatečnou korunovou likviditu. Přesto je pravděpodobné, že s blížícím se termínem exitu zesílí aktivita zahraničních a nakonec i domácích hráčů. Zvlášť, když exportéři nespěchají a míra jejich zajištění je podle průzkumu centrální banky nejnižší od roku 2011. 

I když ČNB se na devizovém trhu nemusí nijak extra snažit a nakupovat extrémní částky eur, její devizové rezervy přece jen narůstají rychlejším tempem. Mohou za to zřejmě operace ve prospěch státu, kterému ČNB dělá devizový servis a směňuje peníze přicházející z EU. Když vezmeme v úvahu, jak letošní rozpočet „jede“ na penězích z EU, nejde až o takové překvapení. Za červenec se devizové rezervy zvýšily skoro o 1 mld. eur a v srpnu o další dvě. Aktuálně tak devizové rezervy překonaly 70,5 mld. EUR a jsou tak – nepřekvapivě – nejvyšší v historii ČR. A zapomenout nelze ani na fakt, že devizové rezervy se zvyšují i o výnosy, které samy přinášejí. 

Devizové rezervy jsou rekordní nejen vzhledem k jejich samotné výši, ale i v poměru k HDP nebo k importu. Dosahují zhruba 40 % HDP a postačují na pokrytí více než půlročního dovozu zboží a služeb do ČR. Jejich výše je tak více než dostatečná k zajištění devizové stability, nicméně pravděpodobně ještě dále poroste. Na druhou stranu je stále nesrovnatelná třeba se Švýcarskem, které pod tíhou rostoucích rezerv a hrozby jejich dalšího zvýšení v důsledku zavedení kvantitativního uvolňování ECB od kurzového závazku ustoupilo. V takové situaci rozhodně zdaleka nejsme, a tak kurzový režim může pokračovat až do příštího roku. Předpokládáme nicméně, že ČNB zhruba v polovině roku korunu už nechá „žít“ jejím vlastním životem a maximálně tak bude korigovat případné prudké výkyvy kurzu. Samozřejmě za předpokladu, že se v české ekonomice konečně objeví inflace, na kterou ČNB tak dlouho netrpělivě čeká. 

Autor je finanční analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

19:13 Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

Po selhání mocensko-politických systémů církví, a po selhání jejich nástupců, tj. systémů politickýc…