Petr Dufek: Eurozóna venku z recese

31.07.2021 9:34 | Komentář

Zatímco předběžné výsledky české ekonomiky za druhé čtvrtletí v podstatě zklamaly, výkon ekonomik zemí eurozóny příjemně překvapil. Podle předběžného odhadu Eurostatu se HDP zemí eurozóny zvýšil oproti prvnímu čtvrtletí o 2 %, zatímco ten český jen o 0,6 %. ČR je tak zatím na předposledním místě z jedenácti zemí, které mají předběžná čísla pohromadě. Na prvním místě je zatím Portugalsko s téměř pětiprocentním růstem, následované Rakouskem s 4,3 %. Velmi povzbudivě dopadlo i Německo díky vládní i soukromé spotřebě, jehož HDP se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,5 %.

Petr Dufek: Eurozóna venku z recese
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Z pohledu meziročního růstu, který je ovšem různě silně ovlivněn v jednotlivých zemích nízkou srovnávací základnou z doby první vlny pandemie, je ČR zatím na posledním místě s růstem 7,8 %, zatímco celá eurozóna si připisuje 13,7 %.

Návrat ekonomiky ČR na předkovidovou úroveň je o poznání pomalejší než v případě eurozóny nebo Německa (viz graf). Důvodem jsou nejenom delší lockdowny, ale patrně i problémy s dodávkami komponent pro autoprůmysl a pomalejší náběh spotřeby domácností. V každém případě je česká ekonomika stále ještě asi pět procent pod úrovní, kterou dosahovala na konci roku 2019.

Vysoký růst HDP nebyl jedinou dnešní pozitivní zprávou z eurozóny. Příznivé signály přicházejí i z tamního trhu práce, kde se v červnu snížila (sezónně očištěná) nezaměstnanost za poslední měsíc o tři desetiny procentního bodu na 7,7 %. A o tři desetiny procentního bodu je rovněž nižší ve srovnání s loňským červnem. Podpůrné programy a následné oživení ekonomiky se tak konečně začíná propisovat i do výsledků trhu práce většiny zemí EU. Příznivý byl vývoj i na českém trhu práce, kde míra nezaměstnanost podle evropské metodiky poklesla na 2,8 % a ČR je tak stále zemí s nejnižší nezaměstnaností v celé unii. A platí to dokonce i pro nezaměstnanost mladých do 25 let.

Třetí sada dat z eurozóny je už méně příznivá. Ukazuje, že růst cen energií nabírá na síle a tlačí celkovou inflaci nahoru, dokonce za cíl ECB (aktuálně na 2,2 %). Vzhledem k tomu, že centrální banka dala jasně najevo, že krátkodobé přestřelení cíle nepovažuje za jeho splnění, tak nelze od ECB v nejbližší době čekat změnu měnové politiky. Zvlášť když je vidět, že jádrová inflace zůstává pod jedničkou, a tak většinu cenového nárůstu vlastně zajišťují již zmíněné energie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

11:24 Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

Převrat v listopadu roku 1989 vnímáme jako změnu totalitního komunistického režimu na demokratický, …