Meziroční inflace se dál drží nad třemi procenty, a tedy i nad horní hranicí cílového intervalu ČNB. Z předchozích 3,4 % sice symbolicky poklesla na 3,3 %, avšak vzhledem k hluboké recesi, kterou má česká ekonomika za sebou, jde stále o velmi vysoké číslo. Hledat za ním můžeme nejenom vyšší spotřební daně uvalené na tabák a alkohol, ale i draží potraviny a bydlení, které vyšší inflaci „zajišťují“ už delší dobu. Ani tentokrát proto nepřekvapí rychle zdražující elektřina nebo přetrvávající růst nájemného.
Inflační tlaky vzhledem ke svému charakteru nepolevily ani když byla ekonomika v nejhorší situaci. Na druhou stranu některé se postupně začnou rychle mírnit. Půjde především o mzdové náklady, které porostou výrazně pomaleji než třeba na začátku roku, a v neposlední řadě je možné počítat i se slabší poptávkou. Když k tomu připočteme soustavný přesun spotřebitelů do internetových obchodů, může dojít k dalšímu zostření konkurence a zmírnění inflačních tendencích ještě na přelomu roku.
V příštím roce však – pokud nedojde k nějakému zásadnímu daňovému „překvapení“ – s největší pravděpodobností inflace zamíří dokonce pod úroveň dvou procent. Jak moc a jak rychle, rozhodne i schopnost ekonomiky adaptovat se na novou koronavirovou realitu. V každém případě inflace nyní ani v nejbližších měsících nepřiměje ČNB ke změně stávajících úrokových sazeb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV