Petr Dufek: Inflační rallye pokračuje

10.06.2022 11:10 | Komentář

Ani květen nepřinesl žádnou inflační úlevu, když se zvýšily ceny téměř všeho – a rozhodně ne symbolicky.

Petr Dufek: Inflační rallye pokračuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Oproti předchozímu měsíci si spotřebitelé připláceli především za potraviny, jejichž ceny se za jediný měsíc zvýšily o 3,4 %, opět dražší bylo i bydlení a oblečení. Zapomenout nelze ani na hotely a restaurace, které v posledním měsíci přirazily ke svým cenám další tři procenta.

Meziroční inflace už dosáhla 16 %. Musíme sáhnout do hodně dávné minulosti, abychom našli tak vysoký růst cen, který zažíváme letos. Naposledy to bylo v roce 1993, kdy se ovšem ceny zvýšily především v důsledku zavedení DPH. Letošní inflace je přece jen o hodně jiná než ta před devětadvaceti lety.

Inflaci dál silně ovlivňují rostoucí náklady na bydlení. Ať už jde o energie, které stále ještě neřekly poslední slovo, ale i nájemné, vodné, stočné a samozřejmě i imputované nájemné zohledňující ceny realit, stavebních materiálů a prací. Stále více jsou však v meziroční inflaci vidět i potraviny, které možná v předstihu reagují na vývoj cen některých komodit na světovém trhu.

Výrazně dražší než loni je i tentokrát oblečení a obuv. Jen za oblečení si Češi připlácejí o 23 % více než loni, což je naprostý unikát v rámci zemí EU. Obchody s tímto zbožím sice reálně prodávají méně než před covidem, avšak jak je vidět dohánějí „skluz“ cenami. Druhé české specifikum představují hotely a restaurace, které své ceny zvýšily o 22 %. Rozhodně se přitom nedá říct, že by „trpěly“ příliš vysokou poptávkou.

Inflace se blíží svému vrcholu, z nějž však bude sestupovat jen pozvolna. Nové ceníky energií se totiž do výsledných cen propisují postupně, takže ono násobné zdražení plynu a elektřiny v inflaci rozhodně zcela vidět ještě není.

Inflace výrazně překonala prognózu ČNB (o 1,1procentního bodu), takže stávající bankovní rada nemusí dlouze hledat argumenty pro další skokové zvýšení úrokových sazeb.

Ještě chvíli bude trvat, než spotřebitelé skutečně na extrémní inflaci zareagují a změní své návyky… třeba že omezí některé služby, přesunou se k levnějším značkám, méně kvalitním potravinám apod. Kritickým momentem však zůstanou i nadále energie, před kterými se dá utéct jen velmi těžko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…