Mírný pokles cen zaznamenala i energetika (-0,8 %), avšak na faktu, že energie je o více než polovinu dražší se toho příliš nemění. I když suroviny ve srovnání s předchozími měsíci zlevnily, firmy stojí stále před problémem vysokých cen energií, které by měl usměrnit připravovaný cenový strop ze strany státu.
Méně příznivý vývoj je zatím stále vidět v případě potravin. Výrazně dál rostou ceny zemědělských výrobců i ceny výrobků potravinářských firem. Úleva, která by přinesla zlevnění už tak vysokých cen potravin, zatím minimálně v listopadových číslech vidět není. Ceny zemědělců jsou vyšší o téměř 30 %, potravinářský průmysl zdražuje o téměř 26 % a v obchodech jsou ceny potravin o 26 % vyšší.
Lehce pozitivní signál přichází z trhu se stavebními materiály, kde tempo jejich zdražování výrazně polevuje. Aktuálně jsou tyto materiály dražší v důsledku slábnoucí poptávky „jen“ o necelých 17 %.
Jak se budou ceny v průmyslu a dalších odvětvích české ekonomiky vyvíjet v roce 2023 je docela velkou neznámou. Sice zde trochu polevují inflační očekávání, avšak nejistota zůstává vysoká. Pozitivním momentem, který by mohl ovlivnit nové ceníky firem, s nimiž přijdou na přelomu roku, jsou cenové stropy u energií. Sníží tak handicap tuzemských podniků vůči blízkým konkurentům, avšak zcela jej nesmažou. Jak se firmy zachovají v době nadcházející recese napoví až jejich ceníky na začátku roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV