S výjimkou stavebnictví jsou firmy optimistické, pokud jde o vývoj poptávky či zakázek. Do dalších měsíců proto s nadějemi hledí průmysl, služby i obchod. Situaci ve stavebnictví komplikuje nejenom – jako již tradičně – nedostatek zaměstnanců, ale firmy začínají pociťovat i nedostatek nových zakázek. Na druhou stranu mají stále docela zásobu starších objednávek, díky kterým přečkají následující měsíce bez větší úhony.
V průmyslu jako největším tuzemském odvětví se aktuální optimismus opírá nejenom o lepší hodnocení současnosti, ale především o pozitivní očekávání vývoje v dalších měsících. Jde pravděpodobně o efekt zlepšení situace na energetických trzích a dodavatelských sítích, s nímž je spojeno i předpokládané oživení tuzemské ekonomiky v průběhu druhého čtvrtletí.
Do budoucna hledí pozitivně i spotřebitelé, kteří věří více nejenom ve zlepšení ekonomiky, ale už se ani tolik nebojí zhoršení vlastní finanční situace. Domácnosti se dokonce začínají po velmi dlouhé době méně obávat inflace a nezaměstnanosti.
Bohužel příliš přesvědčivě tentokrát nevyznívají inflační očekávání u firem. Ve službách a v průmyslu v posledním měsíci přesvědčení o potřebě zdražovat opět docela zesílilo. Celkové výsledky průzkumu důvěry mezi firmami a spotřebiteli zapadají do scénáře postupného oživení ekonomiky od druhého čtvrtletí letošního roku. Po třech čtvrtletích recese se tak české hospodářství zřejmě navrací k pozvolnému růstu, k němuž bude přispívat i nižší inflace a lepší nálada spotřebitelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV