Důvodem o trochu lepší – i když stále přece jen negativní – nálady je třeba vidět v méně pesimistickém pohledu na vlastní finanční situaci v dalším roce. Rozhodně ne proto, že by domácnosti věřily v rychlý pozitivní obrat ekonomiky, ale spíše je ovlivnilo vládní řešení rostoucích cen energií, a tedy úsporný tarif a cenové stropy. Ty totiž představují tvrdý limit, za který už energetické společnosti nebudou moci svým zákazníkům zdražit.
U podnikatelského sektoru je ovšem situace jiná. Celkově se nálada v této části ekonomiky zhoršuje, a to zejména v průmyslu a ve službách, zatímco ve stavebnictví se oproti předchozímu měsíci zlepšila. Průmyslové a stavební firmy jsou přitom skeptické, pokud jde o další vývoj poptávky i zaměstnanosti. Stavební firmy navíc dál počítají s rychlým zvyšováním cen, a tak jediné, co zlepšuje jejich náladu, jsou vlastně jen jejich příznivější finanční výsledky.
U služeb, které věří v lepší výsledky v dalších měsících je situace hodně zajímavá. Sice svoji stávající finanční situaci považují ve srovnání s předchozím obdobím za horší, avšak opět více věří v nadcházející nárůst poptávky. To je docela optimistický předpoklad, vezmeme-li v úvahu, že právě služby jsou obvykle tou první položkou, na které firmy a domácnosti pod tlakem rostoucích nákladů šetří.
Aktuální výsledky průzkumu důvěry z dílny statistického úřadu potvrzují, že se ekonomika stále nachází ve fázi útlumu. Letmý záblesk u domácností je spíše výjimečným a souvisí zřejmě s vládními zásahy do cen energií. Až však dojde na nové zálohy a vyúčtování, může se pohled spotřebitelů opět rychle změnit k horšímu. U firem je vidět zakázkový pesimismus v průmyslu a stavebnictví a možná trochu velké oči firem ve službách při plánování dalších měsíců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV