Petr Dufek: Pesimismus spotřebitelů opadá nejenom v ČR, ale i v EU, firmy jsou více skeptické

27.02.2023 16:25 | Komentář

Pravidelný evropský průzkum sentimentu firem a spotřebitelů dopadl podobně jako už ten český, zveřejněný minulý týden. Zatímco v podnikatelském sektoru se nálady převážně zhoršují, u spotřebitelů pesimismus postupně dál opadá s tím, jak domácnosti věří ve zlepšení celkové ekonomické a finanční situace. Zajímavé je, že o co méně se nyní domácnosti obávají inflace, o to více je straší hrozba nezaměstnanosti.

Petr Dufek: Pesimismus spotřebitelů opadá nejenom v ČR, ale i v EU, firmy jsou více skeptické
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Firmy v EU pozitivněji hodnotí svoji současnou situaci a s obavami se dívají do blízké budoucnosti. Výjimkou je pouze stavebnictví, kde se situace soustavně zhoršuje, pravděpodobně v důsledku rostoucích úrokových a materiálových nákladů a všeobecně slábnoucí poptávky. Optimističtěji se do dalších tří měsíců naproti tomu dívají obchodníci, kteří věří, že s ústupem inflace se vrátí zákazníci.

Pozitivní zprávou pro ECB je nepochybně další pokles inflačních očekávání, který se dotýká všech významných odvětví. Inflační očekávání sice jsou stále ještě nadprůměrná, avšak třeba v průmyslu a ve stavebnictví jsou již výrazně nižší než v loňském roce. Další pozitivní zprávou je pokles všeobecné nejistoty, která podnikům i spotřebitelům komplikuje jejich rozhodování. Pokračuje tak trend, který započal zhruba v polovině loňského roku a který se může pozitivně projevit například v oživení investiční aktivity.

Když se podíváme na podrobné české výsledky, tak je zhoršení nálad v průmyslu, obchodě i stavebnictví, a naopak zlepšení ve službách. V tuzemských službách sice ještě panuje skepse, pokud jde o vývoj očekávané poptávky, avšak celková nálada se tam přece jen mírně zlepšila díky aktuálně lepším než původně očekávaným tržbám.

Optimismus ohledně dalšího vývoje poptávky panuje pouze v případě IT firem, doručovatelských a skladovacích služeb, které kromě zvýšeného zájmu předpokládají i další růst svých cen. Dražší mají být podle cestovních kanceláří i zájezdy, nicméně cestovky nyní nepředpokládají, že by dál rostl zájem ze strany spotřebitelů. Nakonec, co do výkonů jsou téměř už na předcovidové úrovni.

Celkově nejsou výsledky z průzkumu příliš překvapivé a naznačují, že první čtvrtletí bude v EU vypadat podobně jako to předchozí. V ČR bude zřejmě o něco horší v důsledku pokračující vysoké inflace, která výrazně snižuje reálné možnosti domácností, a tím i komplikuje situaci ve službách, průmyslu a stavebnictví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…