Toto číslo je o něco nižší než údaje z ministerstva práce, protože metodika ILO je přece jen přísnější. Nezaměstnaným není automaticky každý, kdo nemá práci, ale musí si ji aktivně hledat a také být připraven do práce nastoupit.. Na druhou stranu, z počtů nezaměstnaných vypadávají ti, kteří jsou například na brigádě.
Pozitivní zprávou je, že i době ekonomického útlumu dál rostla zaměstnanost, a to především v průmyslu a ve službách. Je vidět, že se firmy po zkušenostech z předchozích recesí chovají obezřetně a zaměstnanců se nezbavují při prvních známkách potíží. Dokonce řada z nich má stále problém nové zaměstnance najít. Tento problém mohou navíc ještě vyhrotit odchody do výhodných předčasných penzí.
ČR se nejspíše nevyhne mírnému nárůstu nezaměstnanosti v úvodu letošního roku, avšak nepůjde o nijak dramatický skok. Problémy ekonomiky, jak ostatně vyplývá i z průběžných průzkumů mezi firmami, jsou dočasného rázu, a proto nedochází k plošnému propouštění.
Energetická drahota nutí podniky hledat úspory především ve spotřebě energií, investovat do technologií a přizpůsobovat se zvýhodněné zahraniční konkurenci.
Situaci na trhu práce napomáhá i to, že tlak na růst mezd není ani v těchto inflačních časech dramatický. Zaměstnanci preferují zachování si práce před dorovnáváním inflace.
Mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti proto nejspíš nepřekročí hranici tří procent ani letos.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV