Celkový schodek veřejných financí se v průběhu loňského roku více než zdvojnásobil. Jde o historicky nejlepší výsledek, za nímž stojí především příznivý vývoj daňových příjmů, tedy konkrétně jak uvádí statistický úřad především daní z příjmů a tzv. pojistného. Na vývoji rozpočtů se tak jednoznačně projevuje pozitivní vliv silného ekonomického růstu přinášejícího rekordní zaměstnanost a rychlejší růst mezd.
Oproti roku 2016, kdy přebytek „zajistily“ především slabší veřejné investice, jde jednoznačně o pozitivní posun. I když se ovšem veřejné investice už alespoň odrazily ode dna, nedosahují úrovně roku 2014 ani 2015. Veřejný sektor tak stále zaostává a jen pomalu investuje, přitom zdroje mu, jak je ostatně vidět na dnes prezentovaných výsledcích, nechybí.
Veřejný dluh se v roce 2017 poklesl sice jen o necelých šest miliard korun, nicméně v poměru k HDP jeho podíl poklesl pod 35 %. Mimochodem ještě v roce 2013 tento dluh dosahoval téměř 45 % HDP. Dá se proto říct, že ČR stále patří mezi nejméně zadlužené země Unie. Navíc je i jednou z mála zemí, které jsou schopny plnit jak rozpočtové, tak dluhové maastrichtské kritérium. A to dokonce včetně států v eurozóně, které původní poměrně jednoduchá pravidla berou dlouhodobě s nadhledem.
O tom, s jak vysokým přebytkem se podaří letos hospodařit, rozhodnou opět především investice. Je zatím jen obtížné odhadovat, kolik se podaří nastartovat veřejných projektů, ať už z důvodu jejich (ne)připravenosti nebo kvůli obstrukcím. V každém případě lze opět počítat s poklesem veřejného zadlužení v poměru k HDP, což by mělo znovu o něco vylepšit obraz ČR pro investory a třeba i ratingové agentury.
Petr Dufek
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV