Jsou to tři konkrétní kroky – politická rozhodnutí a novelizace energetického zákona. To by vedlo k rychlé nápravě situace. A naopak, pokud k těm krokům nedojde neprodleně, bude se situace zhoršovat.
V tom otevřeném dopise píšeme mimo jiné:
Je povinností příslušných vládních orgánů a regulačních institucí ochránit domácnosti před pádem do energetické chudoby a firmy před likvidačními cenami energie. Povinnost chránit oprávněné zájmy spotřebitelů pro ně plyne přímo ze zákona dle bodu 10 písm. h) a bodu 11 písm. i) § 98a zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon.
Vzniklou krizovou situaci je třeba řešit bezodkladně též na úrovni Energetického regulačního úřadu (ERÚ), a to formou vyhlášky, kterou se stanoví postup při zajištění dodávky elektřiny a dodávky plynu dodavatelem poslední instance (DPI). Zde je třeba určit nejen postup při přejímání spotřebitelů od obchodníků, jimž ERÚ zruší licenci na obchodování, ale také stanovit pravomoci DPI vymáhat na obchodnících s odebranou licencí rozdíl mezi odůvodněnými cenami energie a cenami dle původně platných smluv.
Zároveň je nutno bezodkladně se připravit na to, že podobné cenové šoky se budou v důsledku nepromyšlenosti zvolené strategie „boje s klimatickými změnami“ bohužel opakovat. Příslušné orgány se musí s předstihem připravit na situace, kdy ambiciózní projekty Evropské unie nejsou provázány s opatřeními, jež by bránila nezodpovědnému chování finančně silných aktérů a chránila veřejnost před dopady jejich spekulací.
Více ZDE
(zdroj: petrhampl.com)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV