Petr Hampl: O rozeštvávání

09.03.2023 7:37 | Glosa

Denní glosa Petra Hampla

Petr Hampl: O rozeštvávání
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Když rodina zchudne, možná někdo očekává, že by se měli členové semknout, ale většinou dochází k pravému opaku. Lidé se začínají hašteřit a navzájem hlídat. Vznikají podezření, kdo komu co snědl. To, co včera připadalo jako nevinný koníček, to je najednou nesnesitelná marnotratnost. Každý má pocit, že on se omezuje přespříliš a ostatní se neomezují dost. Bída naleptává vztahy, po zchudnutí často následují rozpady rodin.

To platí taky o celých společnostech. A taky to platí o současných západních společnostech. Skvělá příležitost rozeštvávat lidi proti sobě. Zhoršující se vztahy nejsou ani tak důsledkem morálního úpadku jako hospodářského úpadku. V době blahobytu by rozeštvávání nefungovalo zdaleka tak dobře.

Profesor Keller to tento týden výstižně popsal ve svém pravidelném komentáři.

Ale upozorňuju na ještě jeden aspekt. A sice s jakým nadšením se do rozeštvávání zapojili atlantičtí konzervativci. Tady vidíme, jak to bylo myšleno s tou tradiční rodinou a vzájemnou solidaritou a morálkou.

„Na Babišově akci v Brně jsem zažil neskutečnou věc. Hlasitou hádku romské rodiny, kde mladá žena křičela na své rodiče: „Od 18 makám a kvůli tomu lumpovi nebudu mít důchod, když ty prachy rozdal vám.“ Docela mě to překvapilo. Mladí lidé myslí jinak ve všech sociálních skupinách.“

Ten odstavec je z článku v Konzervativních novinách (ZDE). Aby nedošlo k mýlce, jednání té romské díky je chápáno jako něco neuvěřitelně pozitivního a zdroj naděje. Taková skvělá mládež vyrostla. “Končí dekáda ostudy”, píše se tam doslova a píše o “impulzu radosti a naděje.”

Samozřejmě je to ukrutná pitomost. Ta mladá Romka si zřejmě nechala namluvit, že existuje nějaká hromada zlatých cihliček nebo něco na ten způsob. A že když se dá málo současným důchodcům, zbyde víc na ty příští. Vůbec netuší, že národní hospodářství musí vyrobit hodnoty každý rok. A že když se národní hospodářství zničí privatizací do zahraničních rukou, Green Dealem, brutálními cenami energií, „přechodem k ekonomice služeb“, reformou školství, nahrazením státní průmyslové politiky neviditelnou rukou trhu a dalšími zločiny, pak žádné okradení důchodců nepomůže. Ale od lidí fascinovaných neoliberálního ekonomií nemůžeme čekat rozumnost. A zdá, že pro atlantické konzervativce je největší ctností schopnost zničit vztahy s blízkými, aby si panstvo mohlo víc nakrást.

(zdroj: petrhampl.com)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …