Petr Hampl: Sebezničující ideologie

24.03.2020 13:24 | Zprávy

Úvaha o tom, jak "kosmopolitní elita" likviduje sama sebe

Petr Hampl: Sebezničující ideologie
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Jak už jsem párkrát připomněl, lidé, skupiny a společenské vrstvy si zpravidla osvojují ty názory a ty pohledy na svět, které jsou pro ně výhodné. Které jsou v souladu s jejich zájmy a potřebami. Proto projevují neziskovkáři a byrokraté tolik sympatií k neomarxismu.

Co když je to ale naopak? Co když si skupina osvojí ideologii, která je v rozporu s jejími zájmy? I takové příklady z dějin známe. Třeba křesťanské obchodníky s otroky. Provozovali svůj byznys a přitom vyznávali víru, která říká, že každý člověk má jedinečnou hodnotu, a to hodnotu obrovskou. Však jim to podnikání taky moc nešlo. Dlouhodobě nedokázali konkurovat obchodníkům arabským, měli stále více potíží ve svém okolí, až nakonec jako skupina vymizeli. A že to bylo zapříčiněno změnou zákonů? Kdyby byli dost silnou skupinou a kdyby jejich ideologie byla dost přesvědčivá, tak by takový zákaz nepřipustili.

Právě na podobný paradox narážíme v současné době v českých zemích. Ještě není vidět úplně, ale za pár let bude. A protože se můžeme poučit z dějin, dokážeme odhadnout, co bude následovat.

Souvisí to s posledními případy, kdy čeští politici cíleně a úmyslně poškozují českou ekonomiku.

Třeba pražští Piráti a jejich boj proti Číně. Skutečně se jim daří likvidovat cestovní ruch zaměřený na bohaté Číňany, tedy obor s vyšší přidanou hodnotou (a především vyšší schopností vytvářet dobrá pracovní místa) než pokročilé technologie. Když přijíždějí cizinci k vám, neprodáváte stromy nastojato. Neprodáváte polotovary. Neprodáváte dokonce ani produkty. Prodáváte úplně všechno! Celý řetězec hodnoty až po donesení talíře na stůl nebo ustlání postele. Za všechno bohatý Číňan zaplatí. To je ekonomický sen. Pozitivním aspektem je i to turismus otevírá mnohem více prostoru pro malé firmy. Vedle řetězců mohou fungovat hotýlky, rodinné restaurace a poskytovatelé všemožných služeb. Praha měla to obrovské štěstí, že se stala pro bohaté Číňany módním městem. Co by za to dala jiná velkoměsta!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…