Petr Hartman: ODS si dodávala odvahu před volbami

05.09.2014 21:40 | Zprávy

„Zvedněme hlavu, nechoďme jako ovce na porážku, přestaňme se litovat“, také těmito slovy se snažil předseda ODS Petr Fiala nalít sebevědomí svým stranickým kolegům. Před blížícími se komunálními a senátními volbami ho budou potřebovat.

Petr Hartman: ODS si dodávala odvahu před volbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: ODS

Má-li se potvrdit, že občanští demokraté už dosáhli dna a začnou zvolna stoupat vzhůru, musí to dokázat tím, že uspějí především v obecních volbách. Ač to v souvislosti s krizí zmítanou stranou může znít divně, má řadu starostů a primátorů, kteří se v daném místě těší poměrně dobré pověsti, nejsou spojováni s korupcí a mohou se vykázat kvalitně odvedenou prací.

Pokud se rozhodli opět kandidovat a svůj politický osud i nadále spojují s ODS, budou si v říjnu moci ověřit, nakolik je skutečně poškozena pověst jejich strany. Nebude-li jejich dosavadní úsilí pro obec veřejností kladně ohodnoceno v podobě slušného volebního zisku, bude to další argument pro tvrzení o takovém poškození značky ODS, které nedává velkou naději na její záchranu.

Výrazná prohra v komunálních volbách by občanské demokraty připravila o možnost názorně dokázat, že chtějí být stranou pro obyčejné lidi, kteří pracují a starají se jednak o sebe, ale také o druhé. Nepodaří-li se ODS získat místa starostů a primátorů, přijde o poslední část kdysi velmi rozvětvené mocenské sítě, která mohla přímo ovlivňovat dění v této zemi. Ve sněmovně sedí v opozičních lavicích a nezabírá v nich nejvíce místa.

Se šestnácti poslanci jsou občanští demokraté třetím nejmenším klubem v dolní parlamentní komoře. Po volbách v roce 2010 jich měli třiapadesát a v roce 2006 dokonce jednaosmdesát. V Senátu patří ODS momentálně patnáct křesel. V podzimních volbách obhajuje tři, takže o ně může přijít. Ve všech krajích sedí v opozičních lavicích. Také tato čísla názorně dokumentují hloubku krize, kterou občanští demokraté procházejí.

V době, kdy veřejnost není zrovna příznivě nakloněna zavedeným stranám, mají před sebou velmi nesnadný úkol. Přesvědčit voliče o tom, že své sliby myslí vážně a dokáží je prosazovat pomocí důvěryhodných lidí. Slov o tom, že je například potřeba omezit byrokracii, už veřejnost slyšela hodně. 

Ve skutečnosti se však může přesvědčovat o pravém opaku. Platí to i pro dobu, kdy ODS byla u moci. Rovněž snaha podporovat podnikatele a živnostníky, byla v minulosti konfrontována s realitou. Tou byly různé daňové změny, nebo korupce provázející veřejné zakázky, které této skupině existenci znesnadňovaly.

Negativní zkušenosti s konkrétními činy, když byla strana u moci a aktivity tzv. kmotrů představují pro ODS pod novým vedením zátěž, která ji v podzimních volbách může stáhnout ještě níž, než je v současnosti, byť předseda občanských demokratů věří tomu, že už dosáhli dna a nemohou dál klesat. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl:  Pěstujete mrkev? Jste rasisti!

16:14 Ladislav Jakl: Pěstujete mrkev? Jste rasisti!

Alkohol je rasistický. Pro zpozdilce, kteří tomu nevěří, je tu pádný argument. Co vidí opilec? Vidí …