Přitom její složení by samo o sobě automaticky neznamenalo, že by musel být propuštěn. Zmiňovaná suma představuje tudíž nutný, nikoli však jediný krok směrem na svobodu. Ani ten však bývalý středočeský hejtman učinit nedokáže. Příbuzní přiznávají, že by snad dali dohromady jeden milion. Rathovi známí, bývalí spolupracovníci či kolegové z politiky o finanční výpomoci neuvažují. A nemusí to být nutně kvůli tomu, že by na to neměli dostatek prostředků.
Odrazovat je může jednak to, že by si hned vysloužili zvýšený zájem médií. Museli by počítat s poměrně přísnou prověrkou majetkových poměrů a čelit otázkám, kde tolik peněz vzali. I kdyby se nad podobné problémy povznesli, riskovali by, že peníze už nikdy neuvidí. Přitom by se David Rath nemusel vyhýbat trestnímu řízení. Problém je v tom, že kauce, případně její část, může být použita na zaplacení nákladů řízení, nebo na náhradu způsobené škody. Pokud by byl bývalý středočeský hejtman pravomocně odsouzen a verdikt by se netýkal pouze odnětí svobody, ale i náhrady škody, kauce by nezamířila zpět na účet těch lidí, kteří ji složili. A protože Rathovi hrozí trestní stíhání nejenom kvůli rekonstrukci buštěhradského zámku, zvyšuje se teoretická možnost, že by peníze už nikdy nespatřili.
Také kvůli tomu přiznávají Rathovi obhájci, že složení 14 milionů korun je nereálné. Zároveň se snaží tuto záležitost posunout do politické roviny. Tajemně naznačují, že si určití lidé mohou přát Rathovo setrvání za mřížemi až do podzimních voleb. Pochopitelně jeho kauza bude mít na krajské volby vliv. Některé politické strany se budou snažit tuto aféru využít v předvolební kampani. Ostatně TOP 09 se Starosty a nezávislými hodlají na konci srpna odstartovat oficiální část svojí agitace právě v místě Rathova bydliště, tedy v Hostivici. Tato obec má podle nich představovat symbol toho, jakým způsobem fungují kraje pod vedením sociálně demokratických hejtmanů.
Aféra kolem Davida Ratha se promítla i do volebních preferencí ČSSD. Alespoň sociologové tímto případem zdůvodňovali úbytek příznivců této strany. Ve středočeském regionu potom bude Rath přítomen v kampani i jiným způsobem. Konkrétně prostřednictvím hnutí Středočeši 2012.cz. To založili lidé nějakým způsobem spjatí s bývalým hejtmanem. I s pomocí jeho jména se budou snažit nalákat voliče. Když se k tomu přidá možnost, kterou měl Rath při vystoupení ve sněmovně, na volební výsledek by neměla mít bezprostřední dopad skutečnost, zda se bude v následujících týdnech pohybovat na svobodě, či zda zůstane i nadále ve vazební věznici. Takže tato teorie spiknutí nezní příliš přesvědčivě.
Zároveň je pochopitelné, že se právníci všemi možnými způsoby snaží ovlivňovat veřejné mínění, a tím i zprostředkovaně soudce. Přitom ten při rozhodování o výši kauce přihlížel k jiným než politickým vlivům. Například k rozsahu trestné činnosti, k majetkovým poměrům obviněného a také k jeho postavení. Bývalý středočeský hejtman a stále ještě poslanec má podle výpisu z katastru podíl hned v devíti nemovitostech. Proto v tomto konkrétním případu očekávala odborná veřejnost kauci kolem deseti milionů korun. Výsledná částka je sice o něco vyšší, ale nikoli úplně mimo realitu v České republice.
Navíc Rath čelí dalším problémům, které se týkají manipulací se zakázkami ve středočeských nemocnicích. Proto by měla sněmovna v dohledné době rozhodnout o jeho zbavení imunity pro toto konkrétní trestní stíhání. Mimo jiné to znamená, že by Rath měl dostat další možnost promluvit ve sněmovně. Pokračující rozruch kolem jeho osoby zaručí, že se na jeho aféru jen tak nezapomene. V neposlední řadě může být toto obvinění dalším důvodem pro pokračování vazebního stíhání.
Také kvůli těmto okolnostem je prakticky nemožné sehnat v úvodu zmiňovaných čtrnáct milionů. Byť pro kontroverzní podnikatele Tomáše Pitra nebo Františka Chvalovského nebyl problém složit ještě o milion vyšší částku.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz