Petr Příhoda: Letošní nesnadné léto

27.06.2012 18:44 | Zprávy

Letošní léto asi nebude okurkovou sezonou. Možná, že se nám po takových politicko-mediálních prázdninách zasteskne. Bývalo to vlastně „fajn“: politické tahanice byly takové povahy, že se daly přerušit, aby občané mohli trávit letní měsíce podle svých zálib. A po sezoně dovolených se v nich dalo znovu pokračovat.

Petr Příhoda: Letošní nesnadné léto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas ve sněmovně

Letos bude podobný odklad těžko možný. Stále bude nad námi viset Damoklův meč korupčních kauz.  

Myslím, že ta Rathova není ta nejhorší možná. Tématicky se zdá být ohraničena působením jednoho politika a jeho nejbližších společníků. Nějaká další „velká ryba“ v ní asi už neuvízne. Zato malér, který postupně vyvstává kolem nákupu španělských letadel CASA, se může povážlivě rozrůstat. Může zasáhnout nejvyšší špičky naší politické elity a jejich konexe. Další průběh je těžko předvídat.  

Ministr Kalousek, který se temperamentně zastal poslankyně a exministryně paní Parkanové, možná bezděčně vystihl směřování běhu věcí. Stíhání paní Parkanové je prý nesmysl, to by prý bylo třeba obvinit celou vládu. Tak nějak to řekl. Co když ale volání k odpovědnosti celé tehdejší vlády není tak nepřijatelnou absurditou? A co kdyby šlo nejen o odpovědnost politickou, ale i o tu trestní?  

Souvislosti nákupu španělských letadel jsou temné, mnohoznačné, zkrátka podezřelé. Pokud se zjistí kriminální povaha aspoň některých z nich, staneme na břehu říčky zvané Rubikon. Jen si to představme! Nezaujatá racionální úvaha si bude žádat přehodnocení. Totiž rozhodnutí, že to, co bylo vydáváno za vžitou praxí vládnutí, je vlastně trestným činem. Byl by to akt revoluční povahy, zejména se zřetelem k jeho politickým a společenským důsledkům. Na jedné straně korektní právní kvalifikace – a na druhé politická neprůchodnost důsledků z toho plynoucích.  

Nepředbíhám. Netvrdím, že tomu tak je. Pouze nevylučuji, že se tak může stát. Tu možnost měl patrně na mysli premiér, když tolik spěchal, aby varoval před údajnou zvůlí policejních plukovníků a podplukovníků. – A to je právě to, co nám bude kazit kýženou pohodovost letní okurkové sezony: strašidlo zásadní destabilizace našeho zaběhnutého politického provozu.  

Za ním se ale skrývá další strašidlo. Totiž snaha, tentokrát velmi široce založená, tu destabilizaci nepřipustit. Plukovníky a podplukovníky včas zarazit. A příliš horlivé státní zástupce jakbysmet. Nebylo by to ale na zametení pod koberec příliš veliké sousto? Nějaká zkušenost odjinud, která by poskytla návod nebo aspoň radu, jak postupovat, po ruce není. Aspoň ne v zemích, jimž říkáme vyspělé. Tam to nikdy nedošlo tak daleko.Výjimkou je možná případ italského expremiéra Berlusconiho. Ale tam je to jiné. Pokud bude tento člověk volán k odpovědnosti, třeba i trestní, bude se to konat už za jiné vlády. Volat k odpovědnosti členy fungující vlády (byť za delikty minulé sezony), to nemá v zemích EU precedens. Netuším, jak to může dopadnout. Zda bude překročen náš Rubikon, anebo zda bude této příležitosti odtroubeno.  

Naučili jsme se slýchat i sami říkat, „ať rozhodne nezávislý soud“. Bylo by jistě úlevou, kdyby nezávislý soud shledal, že v žádné fázi procesu rozhodování o nákupu letadel CASA k trestnému činu nedošlo. Je ovšem otázka, zda se k němu ta kauza dostane. A zda takový nezávislý soud u nás vůbec máme. Nepřekvapilo by mě, kdyby to všechno skončilo „plichtou“. Že to nějak odnese paní Parkanová, zatímco jiné prvky příběhu – jako jsou její náměstci, nebo firma Omnipol a její spojitost s panem Kalouskem, nebo tehdejší premiér a jeho vztahy s panem Dalíkem, a možná i další zajímavé prvky – zatímco tedy toto všechno bude „vytknuto před závorku“.  

Takové řešení by jistě mělo na mediální scéně skandální dohru. Za tu se vždycky platí další demoralizací veřejnosti. Pokud by však došlo k evidentnímu konfliktu mezi pravdou práva a pragmatickou vůlí k sebezáchově systému, pak je otázka, zda současná česká společnost má na to, aby ho se ctí vyřešila. – I když to dopadne trapně, jistý profit z dané situace je pořád možný. A tím je poučení. Strohé. A nepříjemné.  

Jedním z rysů demokracie je to, že občané kontrolují vládu. Je stále více zřejmé, že u nás tato kontrola neexistuje. Proto se ti, kdo vládnou, chovají po léta tak, jak se chovají.- Z toho poučení však plyne i povinnost. Veřejnost by měla hledat cesty, jak tu kontrolu nastolit. A tlačit na to. – Možná, že před lety tu byly i další cesty k nápravě. Dnes už kromě vytrvalého společenského tlaku jinou nevidím.  

Slyším námitku: iniciovat takový tlak a vykonávat ho, aniž bychom propadli populistickým výlevům, není snadné. Souhlasím. Snadné to není.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…