Lidé „od školského fochu“ se kriticky ptají: Kam až jsme to s učňovským školstvím dopracovali? Jaký byl smysl dřívějších úprav, jejichž výsledkem se stala neatraktivita řemesel pro mladé s fatálním výsledkem v podobě nedostatku řemeslníků?
Nekoncepčnost zanechala hořké plody. Proto jako balzám na duši působí zjištění, že soutěž svářečského mládí O zlatou kuklu společnosti SIAD, kterou letos již popáté uspořádala Střední škola technická Most, páteřní škola Ústeckého kraje, se těší podpoře podnikatelů, kteří se nakonec stávají zaměstnavateli absolventů školy.
Nejde o náznak návratu k původní koncepci, kdy učňovská zařízení a firmy působily jako spojené nádoby, což znamenalo zajištění kvalitního vyučovacího procesu, dostatek financí pro něj a možnost plánování potřeby řemeslníků v konkrétních oborech?
Cena Svazu průmyslu a dopravy ČR v rukách ředitele Střední školy technické v Mostě Karla Vokáče.
Pokud jde o kvalitu, v Mostě už vědí jak na ni. Cena Svazu průmyslu a dopravy České republiky pro nejlepší školu v uvedené celostátní soutěži žáků se opět ocitla v rukách ředitele Střední školy technické v Mostě Karla Vokáče. Právě jeho škola je podle dosažených výsledků v soutěži tou nejlepší. Výtečného hodnocení nedosáhla poprvé. Cena je příkladnou vizitkou zodpovědného přístupu učitelů k vyučovacímu procesu a žáků ke studiu a práci.
Mostecká soutěž působí jako ostrov vynořující se z hlubin nekoncepčnosti učňovského školství a dávající smysl snažení kolektivu učitelů a žáků školy. Vzbuzuje to naději v to, že řemeslníci přece jen nevymřou a firmy se nedostanou na personální dno.
Autor je mostecký novinář, tiskový mluvčí SBD Krušnohor a Sdružení Mostečané Mostu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV