Petr Sedláček: Divná britská představa o obnově Ukrajiny

23.03.2023 11:10 | Komentář

Je příznačné, že česká média, různé analytiky televizních obrazovek a samozřejmě naše politiky nechávají poměrně chladnými věci, které jinde v Evropě i za jejími hranicemi, docela vážně rezonují. Nejnověji v podstatě okrajové informace, natož neexistující vážná diskuse nad záměrem britské vlády dodávat na Ukrajinu střely s ochuzeným uranem.

Petr Sedláček: Divná britská představa o obnově Ukrajiny
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

Ale popořádku. Na počátku tohoto týdne to byla nejprve náměstkyně britského ministra obrany, která médiím sdělila, že Britové kromě tanků Challenger-2 míní vyzbrojovat bojující Ukrajince také protipancéřovými střelami s ochuzeným uranem. Zdůvodněno to bylo lakonicky tím, že tyto náboje jsou velmi účinné v boji se současnými tanky.

Nu což, to asi jsou, ale mají i jiné účinky.

O těchto nábojích Západ tvrdí, že nějak zvlášť radioaktivní nejsou, připouštějí pouze, že jsou toxické a karcinogenní. Rusko o nich v podstatě ovšem mluví jako o špinavých jaderných zbraních.

Jak je to s nimi skutečně, lze odvodit z případů, kdy ve válečných konfliktech byly tyto inkriminované střely použity. Poprvé byly Američany a jejími spojenci vyzkoušeny v první válce v Iráku v roce 1991, následně v Kosovu v roce 1999, tvrdí se, že v roce 2001 v Afghánistánu a v březnu 2003 opět v Iráku během operace Irácká svoboda.

Jaké to mělo důsledky? První komplexnější šetření o potenciálních vlivech na lidské zdraví a životní prostředí proběhlo po použití ochuzeného uranu během konfliktu v Kosovu. Z oficiálních tvrzení NATO na tuto lokalitu dopadlo něco kolem 80 kg munice s ochuzeným uranem, tedy střel, které obsahovaly plutonium a uran 236. Ukázalo se, že ochuzený uran poškozuje lidské zdraví jednak radiací, a také chemickým působením. Děje se tak především při vniknutí úlomků střel do otevřených ran, ale i jen při vdechování prachu v blízkosti zasažené lokality.

Chemické působení uranu ohrožuje zejména ledviny, kontaminuje na dlouhou dobu zeminu, rostliny, plodiny i trávu v okolí, a tak nelze konzumovat maso a mléko zvířat, která se v oblasti pásla, stejně jako zeleninu a ovoce. Otrávena je i voda, kontaminovány jsou studně. Srbské zdroje uvádějí, že onemocnění rakovinou se v oblastech, které byly nejvíce postiženy bombardováním, zvýšilo o 200 peocent a dodnes má být v oblasti Kosova nepřístupno přes stovku kontaminovaných oblastí.

Nebezpečné jsou ovšem náboje a střely s ochuzeným uranem i pro vojáky, kteří s nimi přicházejí do styku. Vrátíme-li se k Jugoslávii, potom z italských médií zjistíme, že 45 italských příslušníků mezinárodních sil v Kosovu zemřelo po bombardování a dalších 515 bylo nakaženo rakovinou. Stejně na tom byl i blíže neupřesněný počet amerických vojáků, co se účastnili operací v Iráku. Kromě rakoviny byly evidovány i případy těžce postižených dětí, které se jim narodily po návratu domů.

Co z toho plyne? Pokud skutečně na Ukrajinu poputují střely a náboje s ochuzeným uranem a budou-li v konfliktu použity, potom zemře a těžce se nakazí nejen tisíce lidí, ale obrovské prostory, především ukrajinská černozem, se stanou na dlouhou dobu neobyvatelnými a nevyužitelnými!

Pokud si takto Británie představuje obnovu Ukrajiny, je to představa šílenců. Umocněná tím, že Rusko dalo jasně najevo, že ví jak a že má čím na případné použití těch zbraní odpovědět.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.