Šlo o dost střízlivé zhodnocení celé situace - nepřítele sice přinutil k ústupu a způsobil mu těžké ztráty, ale jeho armádu nezničil a Pyrrhovy vlastní elitní jednotky a důstojnický sbor vyšly z bitvy notně zdecimovány. Vzhledem k tomu, že Římané měli větší možnosti doplnit své řady, jeho pozice se fakticky zhoršila.
Něco podobného se přihodilo o víkendu staronovému předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Rozprášil sice šiky svých nepřátel, prosadil do všech pozic místopředsedů svoje věrné, ale vítězstvím – aspoň v delším horizontu – to nazvat nelze.
Důvod je zřejmý: Sobotka tím, jak převzal absolutní hegemonii nad svou stranou a vytěsnil z jejího čela všechny stávající i latentní oponenty, přihlásil se také k absolutní zodpovědnosti za vše, co se ve straně a se stranou bude dít.
Zároveň své protivníky dopředu vyvinil z jakéhokoli podílu na úspěších a zejména neúspěších strany. Vzhledem k tomu, jak nesmírně složité jsou a budou vztahy v současné koalici, jimž určitě neprospějí ani rétorická cvičení na adresu Andreje Babiše, jež byla dominantní náplní sjezdových proslovů, tento Sobotkův postup není rozumný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz